Taiwani valimised võitis võimupartei kandidaat Lai Ching-te
Taiwani võimupartei kandidaat Lai Ching-te võitis laupäeval presidendivalimised, esialgsete tulemuste kohaselt sai ta 40,2 protsenti häältest ja tema kaks vastast tunnistasid kaotust.
Tulemuste kohaselt sai Lai Ching-te 40,2 protsenti häältest, Lai peamine vastane Hou Yu-ih sai 33,4 protsenti häältest.
Pärast tulemuste selgumist lubas Lai Ching-te jätkata Taiwani kaitsmist Hiina surve eest.
"Tahan tänada Taiwani rahvast meie demokraatia uue peatüki kirjutamise eest," ütles ta võidukõnes, kus tänas oma kaht vastast kaotuse tunnistamise eest. "Me ütleme rahvusvahelisele kogukonnale, et demokraatia ja autoritarismi vahel valides seisame me demokraatia poolel."
Ta lisas, et Taiwan suutis tõrjuda katseid valimisi väljaspoolt mõjutada ja lubas seista vastu Hiina katsetele Taiwani ähvardada ja hirmutada.
"Taiwani rahvas on edukalt seisnud vastu välisjõudude katsetele neid valimisi mõjutada. Kaitseme Taiwani otsustuskindlalt Hiina jätkuvate ähvarduste ja hirmutamiskatsete eest," lausus ta, lubades samas säilitada ka rahu ja stabiilsust Taiwani väinas.
Peking kinnitas laupäeval, et Taiwani taasühendamine Hiinaga on hoolimata iseseisvusmeelse Lai Ching-te võidust isevalitseva saare presidendivalimistel endiselt paratamatu.
"Valimistulemus ei väära Hiina taasühendamise kursi paratamatust," ütles Pekingi Taiwani büroo kõneisik Chen Binhua riikliku uudisteagentuuri Xinhua vahendusel.
USA president Joe Biden ütles laupäeval, et Ameerika Ühendriigid ei toeta Taiwani iseseisvust.
"Me ei toeta (Taiwani) iseseisvust," vastas Biden ajakirjanike küsimusele Washingtoni positsiooni kohta saare osas, kus valimised võitis iseseisvusmeelne Lai Ching-te.
Valmiste favoriidiks oligi praeguse asepresident Tsai Ing-Weni parteikaaslane Demokraatlikus progressiivses parteis Lai Ching-te. Lai lubas senise kursi jätku, vastuseisu kommunistliku Hiina püüdlustele Taiwan allutada ja tugevat koostööd Ameerika Ühendriikidega.
Taiwan on praktikas iseseisev demokraatlik riik, kuid ametlikult ei ole saareriik iseseisvust Mandri-Hiinast välja kuulutanud. Lai plaanib seda nii hoida.
Teine peamine kandidaat oli suurima opositsiooni partei Kuomintagi juht Hou Yu-ih. Hou soovib Mandri-Hiinaga suhteid parandada ning hoiatab, et liiga tugev vastuseis Mandri-Hiinale on Taiwani jaoks ohtlik.
Populaarsuselt kolmas kandidaat oli värkse Taiwani Rahvapartei juht Ko Wen-je. Ta soovib ka Mandri-Hiinaga paremaid suhteid, kuid pigem on ta ennast esitlenud kui valikuvarianti kahe suure kandidaadi vahel ning lubab oma valijatele laiemalt uut hingamist Taiwani poliitikas.
Tavapäraselt on valimised Taiwanil kahe suure partei heitlus. Seekordsed valimised olid erakordsed, sest Kol oli siiski edu võimalus. Isegi kui ta valimisi ei võida võib ta parlamendis püüda piisavalt hääli, et teised suured parteid ei saavuta selget enamust.
Samas annab Taiwani poliitiline süsteem presidendile nii palju võimu, et raske on ennustada kui palju selline valimistulemus saareriigi poliitikat päriselt muudaks. Kuigi julgeolek ja suhted Mandri-Hiinaga on valimistel olulised ei pruugi ükski kandidaat tuua selles vallas olemuslikku muutust. Taiwani valijatele on vähemalt sama olulised teemad praeguse juhtivpartei skandaalid, majanduse turgutamine, palgatase ning eluaseme hinnad.
Toimetaja: Mari Peegel, Aleksander Krjukov, Joakim Klementi
Allikas: BNS, Reuters