X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Hiina rahvaarv kahaneb üha kiiremas tempos

Inimesed Pekingis
Inimesed Pekingis Autor/allikas: SCANPIX/AFP/PEDRO PARDO

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Hiina rahvaarv kahaneb üha kiiremas tempos, kuna rahvastik vananeb ja riigis sünnib üha vähem lapsi. Peking pidi tunnistama, et Hiina rahvaarv vähenes 2023. aastal teist aastat järjest.

Hiina statistikaamet teatas, et 2023. aasta lõpus elas riigis 1,410 miljardit inimest, 2022. aastal elas riigis 1,412 inimest. 2022. aastal vähenes Hiina rahvaarv esimest korda alates 1960. aastast, eelmise sajandi keskpaigas tabas Hiinat suur näljahäda.

Viimase aasta jooksul vähenes Hiina rahvaarv 2,08 miljoni inimese võrra, 2022. aastal kahanes rahvaarv 850 000 inimese võrra. Sündimuskordaja on viimastel aastatel langenud alla 1,1. Eelmisel aastal sündis riigis 9,02 miljonit last, aasta varem oli sündide arv 9,56 miljonit, vahendas The Wall Street Journal

2022. aasta lõpus loobus kompartei karmidest koroonapiirangutest, see võis järsult suurenda surmade arvu. Statistikaamet teatas, et eelmisel aastal suri riigis 11,10 miljonit inimest. 2022. aastal suri 10,41 miljonit inimest. Peking aga ei avalda surmade arvu kuude kaupa, statistikaameti andmed ei pruugi olla ka usaldusväärsed. 

Võimud tahavad nüüd praegust sündimuse vähenemise trendi ümber pöörata, Peking tühistas juba 2015. aastal ühe lapse poliitika. Demograafiline kriis on aga ainult süvenenud, majanduslikud raskused süvendavad riigis ebakindlust veelgi. 

Hiina väitis kolmapäeval, et riigi majandus kasvas eelmisel aastal 5,2 protsenti. Isegi ametlike andmete kohaselt jäi majanduskasv alla pandeemiaeelsele tasemele. Noorte tööpuudus kerkis 21 protsendini. 

Hiina rahvastik vananeb nüüd kiiremas tempos kui teistes arenguriikides, see kahjustab Hiina majanduse konkurentsivõimet. 

Iga viies hiinlane on praegu 60-aastane või vanem, linnades elavad hiinlased jäävad aga tihti 60-aastaselt pensionile. Peking on aastaid rääkinud pensioniea tõstmisest, kuid pole seda sammu veel astunud. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: