X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Saksa kohus jättis neonatsipartei avaliku rahastuseta

Brandenburgi värav
Brandenburgi värav Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Annette Riedl

Saksa põhiseaduskohus kiitis teisipäeval heaks avaliku rahastuse võtmise neonatsiparteilt Kodumaa, sillutades teed sarnasele käigule parempopulistliku Alternatiiv Saksamaale (AfD) vastu.

Kodumaa, läinud aastani tuntud kui NPD, jäeti avalikust rahastusest ilma kuueks aastaks, teatas kohus avalduses.

Erakonna rassistlik, sealhulgas eriti islami-, juudi- ja romavastane hoiak on vastuolus Saksamaa põhiseaduse põhimõtetega, leidis kohus.

Samuti leiti, et selle tegevus ületab läve "vaba demokraatliku korra kirumisest selle vastu võitlemiseni ja selle kõrvaldamiseni". Sel põhjusel jääb uusnatside rühmitus ilma riigi rahastusest, mis on kättesaadav teistele parteidele, aga ka maksusoodustustest.

"Jõud, kes tahavad meie demokraatiat lammutada ja hävitada, ei tohiks saada sentigi riigi raha," ütles siseminister Nancy Faeser.

Kohtuotsus langetati ajal, mil Saksamaal arutatakse, kuidas reageerida AfD populaarsuse tõusule. Sisejulgeolekuteenistus on erakonna tähelepaneliku jälgimise alla võtnud, kahtlustades seda paremäärmuslikus ekstremismis.

Nädalavahetusel avaldasid sajad tuhanded inimesed AfD vastu meelt, kui ilmnes, et selle liikmed arutasid kohtumisel äärmuslastega inimeste massilist väljasaatmist.

AfD on hetkel üleriigilistes arvamusküsitlustes teisel kohal ja eesotsas riigi idaosas, kus seisavad sel aastal ees kohalikud valimised.

Ettepaneku Kodumaa rahastusest ilma jätta tegid 2019. aastal valitsus koos parlamendi ülem- ja alamkojaga.

Saksamaal on riigirahastus ettenähtud kõigile parteidele, mis pälvivad 0,5 protsenti häältest üld- või Euroopa valimistel, või ühe protsendi kohalikel valimistel.

Baierimaa konservatiivne peaminister Markus Söder ütles otsuse eel, et Kodumaalt rahastuse võtmine võib anda aluse teha sama AfD puhul.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: