X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Galerii: õpetajad avaldasid meelt Tartu Raekoja platsil

{{1706099520000 | amCalendar}}

Enamikes Tartu linna koolides sai kolmapäeval kolmepäevane toetusstreik läbi. Keskpäeval kogunesid sajad Tartu haridustöötajad raekoja platsile õpetajate toetuseks ka meelt avaldama.

Tartu haridustöötajad sõlmisid jaanuari alguses linnavalitsusega kollektiivse palga kokkuleppe. Seetõttu saavad Tartu õpetajad osaleda vaid kolmepäevases toetusstreigis, mille käigus töölt puudutud päevade eest linnavalitsus palka ei maksa.

Meeleavalduse korraldasid Eesti Haridustöötajate Liit ja Tartumaa Haridustöötajate Liit. Tartus tegutsev teine haridustöötajate ametiühing, Tartu Haridustöötajate Liit ürituse korraldamises ei osalenud.

Meelt avaldama tulnud lasteaiaõpetaja Merle sõnul on palgaküsimus kõige tähtsam. "Palka võib ikkagi hakata natukene juba tõstma, sellepärast et kokkuleppeid alati ei saavutata kohe kiiruga ja neid on võib-olla vaja ka üle vaadata. Alustame sellest et õpetajale on vaja palka, õpetaja teeb väärilist tööd ja siis saame juba kokkuleppeid ka edaspidi," sõnas ta.

Nii nagu lasteaiatöötajad üle eesti, saavad ka Tartu linna õpetajad osaleda vaid toetusstreigis. Nimelt on nemad kollektiivlepingu linnaga allkirjastanud, nõustudes valitsuse pakutud õpetajate alampalgaga, aga saades see-eest lisa puhkusepäevi ja lisapalka lasteaia abiõpetajatele.

Tartu maakonna haridustöötajate ametiühingu esimees Tiiu Laan ametiühing on kollektiivlepingu allkirjastamise tõttu saanud palju kriitikat.

"Aga tahaksin öelda, et kollektiivleping ei ole püha asi mis kestab sajandeid. Ta on ajaline ja kohe me saame selle avada ja alustada läbirääkimisi edasi. Ta andis natukene lasteaia abiõpetajatele palka juurde, seitse päeva puhkust ja kõik õpetajad said kolm tasulist tervisepäeva. Me leiame et kui streik on intensiivne ja on väga jõuline kõnekoosolek, siis see täidab oma funktsiooni, ta annab valitsusele sõnumi," rääkis Laan.

Haridustöötajate liidu esimees Reemo Voltri ütles, et kui õpetajad saavad lisahüvesid ja garantiisid, mida seadustes ei ole märgitud, siis sellega annavad õpetajad ära oma streigiõigused. "See on see kahepoolne protsess. Aga samas mõlemad saavad teatud kindluse, see on kindlasti see mida me soovitame," ütles Voltri.

Enamik Tartu üldhariduskoole streikis nädala alguses maksimaalse võimaliku aja ehk kolm päeva, kolm kooli piirdus ühepäevase streigiga. Kolmapäevasele meeleavaldusele registreeris umbes 500 inimest, kohaletulnuid paistis olevat tunduvalt rohkem.

Matemaatikaõpetaja Alex Savolainen märkis, et õpetaja töö on väärikas töö. "Aga iseküsimus on see, kas inimene saab endale 65 000 euro eest korterit osta. Ma arvan, et lõpuks tuleb ikkagi pragmaatiline otsus teha igal noorel inimesel," sõnas ta.

Toimetaja: Mari Peegel, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: