X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti pankade 2023. aasta kogukasum ulatus 940 miljoni euroni

SEB ja Swedbanki sümboolika
SEB ja Swedbanki sümboolika Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eestis tegutsevad pangad olid 2023. aasta kokkuvõttes väga kasumlikud: nad teenisid viimases kvartalis kasumit 235 miljonit eurot ja aasta kokkuvõttes 940 miljonit eurot, teatas Eesti Pank.

"Pankade kasumlikkus ehk kasumi osakaal varadesse oli 2023. aastal ligikaudu 60 protsenti kõrgem kui pikaajaline keskmine," märkis keskpank.

Kasum on kiiresti kasvanud, kuna ühes euribori tõusuga on hoogsalt kasvanud ka euriboriga seotud laenudelt teenitav tulu. Sellised euriboriga seotud lepingud moodustavad enamiku Eesti eluasemelaenudest, liisingutest ja ettevõtete laenudest. 

Uute eluasemelaenude eelmise aasta keskmine intressimäär oli 5,34 protsenti. Seejuures oli detsembris uute tagatisega eluasemelaenude keskmine intressimäär 5,48 protsenti ehk 1,05 protsendipunkti kõrgem kui 2022. aasta detsembris.

Ettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli detsembris 6,9 protsenti ja kogu aasta keskmine 6,12 protsenti. Aasta eest oli see 4,7 protsenti.

Intressitulusid said pangad mullu ligi 1,887 miljardit eurot, samas kui 2022. aastal oli intressitulu üle kahe korra väiksem ehk 777 miljonit eurot.

Eesti Pank märkis, et ettevaates pankade kasumlikkus väheneb, kuna erinevalt intressituludest kasvavad intressikulud tõenäoliselt veel mõnda aega.

"Eestis tegutsevate pankade jaoks tähendab intressikulu eelkõige hoiuste eest makstavat intressi," selgitas Eesti Pank. "Nõudmiseni hoiustelt ehk arvelduskontol hoitavalt rahalt makstavad intressid on väga väikesed, aga tähtajaliste hoiuste intressimäärad on kiiresti kerkinud. Pole küll tõenäoline, et tähtajaliste hoiuste intressimäär edasi tõuseb, aga kui tähtajaliste ja nõudmiseni hoiuste intressimäärades püsib endiselt suur erinevus, siis paigutavad hoiustajad järjest rohkem raha tähtajalistele hoiustele. Koos sellega suurenevad pankade kulud."

Pankade summaarne bilansimaht oli detsembri lõpus 41,3 miljardit eurot. Aastataguse ajaga võrreldes kasvas maht 9,4 protsenti ehk 3,551 miljardi euro võrra.

Hoiuste maht pankades oli detsembris 29,5 miljardit eurot. Võrreldes 2022. aasta detsembriga kasvas see 1,393 miljardi euro võrra.

Laenude maht oli 27,422 miljardit eurot.

Halduskulusid oli pankadel 507,1 miljonit eurot, millest 303,8 miljonit moodustasid personalikulud.

Krediidiasutuste kasum oli 2023. aasta neljandas kvartalis 236 miljonit eurot. Eelnevas kvartalis oli see 217 miljonit eurot ning aasta tagasi 158 miljonit eurot.

Eesti pankade kulud, tulud ja puhaskasum kokku. Autor/allikas: Eesti Pank
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: