Breton: Euroopa laskemoona tootmisvõime on ületanud miljoni mürsu piiri
Euroopa Liit lubas eelmise aasta alguses anda Ukrainale üle miljon mürsku 2024. aasta märtsiks. Euroopa Komisjoni kaitsetööstuse volinik Thierry Breton teatas kolmapäeval, et EL-i tootmisvõime on ületanud maagilise miljoni mürsu piiri, kuigi tegelikud tarned Ukrainale pole veel eesmärgini jõudnud.
"Me oleme juba sel tasemel praegu, teisisõnu oleme kaks kuud graafikust ees oma võimes toota rohkem laskemoona Euroopas, loomulikult Ukraina jaoks, kuid ka oma julgeoleku tarbeks," ütles Breton kolmapäeval Brüsselis toimunud EL-i kaitseministrite kohtumisel.
Breton lisas, et EL-i laskemoona tootmisvõime peab kasvama 1,4 miljoni mürsuni sel aastal ning kahe miljoni mürsuni 2025. aastal.
"Me oleme kasvatanud märkimisväärselt laskemoona tootmisvõime Euroopas alates eelmisest veebruarist, see on peaaegu 50 protsendi võrra kõrgem kui varem," vahendas voliniku sõnu Politico.
Siiski ei soostunud Breton kommenteerima, kui palju mürske jõuab Ukrainasse. Voliniku sõnul vastutavad selle eest liikmesriigid.
"Ma räägin ainult tööstusbaasist," lisas ta.
EL on eraldanud 500 miljonit eurot toetamaks laskemoona tootmist Euroopas. Tootmisüksusi arendada soovivad riigid võivad sellest fondist vahendeid taotleda.
Bretoni sõnul vaatab ta lähinädalatel läbi 82 sellist taotlust ning valib neist välja 20 kuni 30, mis ka tegelikult rahastuse saavad.
Pevkur: plaan oligi liiga ambitsioonikas
Algatust vedanud Eesti kaitseministri Hanno Pevkuri sõnul oligi plaan liiga ambitsioonikas.
"Ma arvan, et valesti ei läinud midagi. Sellel hetkel, kui me selle initsiatiiviga välja tulime, ei olnud meil tegelikult väga täpset teadmist, kui palju Euroopa riikidel ladudes varusid on. Tõsiasi on see, et ladudes haigutab väga paljudel riikidel tühjus," lausus Pevkur.
Samas on Venemaa puhul räägitud arvust kolm miljonit ja rohkem mürsku aastas. Pevkuri sõnul on selle seas erinevad mürsusuurused ning võrreldavate kaliibrite ehk 152- ja 155-millimeetriste puhul peaks olukord võrdsustuma.
"Kui me liidame kokku Euroopa ja Ameerika Ühendriikide võimekuse ehk NATO liikmesriikide oma ja Ramsteini grupi, lisame sinna NATO välised riigid, siis see võimekus toota on Venemaaga võrdne. See on maitse asi, kes on valmis lisaks tootmisele neid ka Ukrainale andma. See, et me nüüd jõuame järgmise aasta lõpuks kahe miljoni mürsuni ainult 155-millimeetrisega ja Euroopa sees, see on tegelikult väga kõva sõna," lausus Pevkur.
Toimetaja: Mark Gerassimenko, Joosep Värk
Allikas: Politico, "Aktuaalne kaamera"