Ametivõimud ei ole andnud Aleksei Navalnõi surnukeha sugulastele üle
Vanglas surnud Aleksei Navalnõi ema ja advokaate ei lastud Salehardi surnukuuri, kus arvatavasti hoitakse Navalnõi surnukeha.
Navalnõi pressiesindaja Kira Jarmõš teatas sotsiaalmeedias, et surnukuuri töötajad ei vastanud küsimusele, kus surnukeha hoitakse.
Kremli teatel jätkub Aleksei Navalnõi surma asjaolude uurimine. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov mõistis hukka avaldused Kremli vastutusest.
Aleksei Navalnõi lesk Julija Navalnaja lubas jätkata oma abikaasa tööd, kutsudes inimesi vastu seisma Kremli režiimile. Navalnaja kinnitas pöördumises, et abikaasa surma põhjus ja läbiviijad tulevad avalikuks.
"Kusagil koloonias Kaug-Põhjas, põhjapolaarjoonest kaugemalgi, igaveses talves tappis Putin mitte ainult ühe mehe, Aleksei Navalnõi. Teda surmates tahtis Putin tappa meie lootuse, vabaduse, tuleviku ning hävitada ja nullida parima tõestuse, et Venemaa saab olla erinev. Et me oleme tugevad, julged, et me usume ja võitleme ning tahame elada erinevalt," rääkis Navalnaja.
Moskvas tõid inimesed lilli. Nägudeta inimkujudest leinamüür pühendati stalinistlike repressioonide ohvritele, mille avas Vladimir Putin 2017. aastal sõnadega, et see aitab meeles hoida aega, mida ei tohiks korrata.
Vaigistatud häälte teiseks sümboliks on Solovetski kivimonument Moskva keskel, kus lilletoojaid jälgiti.
Ka Peterburis toodi lilli nii 2017. aasta Vene revolutsiooni ohvrite matmispaika kui ka Stalini ohvritele Neeva jõe kaldal kurikuulsa vangla vastas. Lilled kaua ei püsinud.
Venemaa suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzja kutsus lääneriike keskenduma oma kodanike kaitsele ning klassikalise kõrvalepõikega küsis, miks lääs Nord Streami plahvatusega ei tegele.
"Lääne poliitilised liidrid rivistusid üles süüdistustega lausa 15 minutit pärast seda, kui tulid esimesed teated Aleksei Navalnõi lahkumise kohta. Ja seda tehti igasuguse detailsema info puudumisel, rääkimata kohtumeditsiini lahkamisest. Nagu oleks avaldused juba ette valmistatud. Ja nagu teate, oli tema naine juhuslikult Müncheni julgeolekukonverentsil," lausus Nebenzja.
Seda, et Kreml järjepanu oma kriitikuid kõrvaldab, tuletas meelde Marina Litvinenko, kes kaotas oma abikaasa peaaegu 20 aastat tagasi.
"Putin on koletis. Kui mu abikaasa tapeti 2006. aastal, siis polnud rohkem küsimustki. Nüüd on teine ohver, Aleksei Navalnõi, aga meeles tuleb hoida ka teine. Nädala pärast on päev, mil silmapaistev poliitik Boris Nemtsov tapeti Kremli lähistel. Ja veel on teisi poliitilisi vange, kes on Venemaal ja kelle elu on samuti ohus," ütles Litvinenko.
Toimetaja: Merili Nael, Marko Tooming
Allikas: "Aktuaalne kaamera"