Venemaa ja Hiina tahavad Kuule ehitada tuumajaama
Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos juht Juri Borissov seletas, et Venemaa ja Hiina plaanivad järgmise kümnendi keskpaigaks rajada Kuule tuumaelektrijaama.
Juba 2021. aastal andsid Peking ja Moskva teada, et plaanivad ühiselt ehitada Kuule kosmosejaama. Üheskoos plaanitakse luua uurimiskeskus Kuu pinnale, nüüd aga käis Borissov välja veel ambitsioonikama eesmärgi, vahendas The Times.
"Kaalume tõsiselt projekti, kuskil 2033.-2035. aasta paiku, paigaldada koos Hiina kolleegidega Kuu pinnale energiaallikas," seletas Borissov.
Juri Borissov oli varem Venemaa kaitseministri asetäitja, Roskosmose juhiks sai ta 2022. aastal. Borissov rääkis nüüd, et päikesepaneelid ei suudaks pakkuda piisavalt energiat tulevaste Kuu-asunduste varustamiseks. Seetõttu pööraski Moskva pilgu tuumaenergia poole.
Borissov seletas veel, et Venemaa tahab ehitada tuumajõul töötava kosmosekaubalaeva. See hiiglaslik alus hakkaks siis vedama suuri laste ühelt orbiidilt teisele.
Kosmoseuuringute kunagine pioneer Venemaa on viimastel aastatel jäänud aga Hiina ja USA saavutuste varju. Eelmisel aastal kukkus Kuu peale puruks Venemaa sõiduk Luna-25. See oli Moskva jaoks järjekordne tagasilöök.
Venemaa otsib seetõttu partnereid kosmoseuuringuteks ja käivitas ILRS-i projekti. Eelmisel aastal liitusid selle projektiga ka Aserbaidžaan, Valgevene, Pakistan, Lõuna-Aafrika Vabariik ja Venezuela.
Kosmoses omavad ambitsioone ka lääneriigid. USA käivitas 2017. aastal Artemise programmi, et saata astronaudid taas Kuule.
Uus kosmosevõidujooks kogub seega hoogu ning Hiina kulutab oma kosmoseprogrammi peale üha rohkem raha ja tahab Kuu pinnale rajada alalise baasi. Peking loodab nüüd, et Venemaa kogemused koos Hiina majanduslike ressurssidega aitavad neil edu saavutada.
Toimetaja: Karl Kivil