Reformierakonna juhatus kinnitas Michali peaministrikandidaadiks
Reformierakonna juhatus nimetas laupäeval kliimaminister Kristen Michali peaministrikandidaadiks, kes peaks asuma valitsust juhtima pärast Kaja Kallast, kelle Euroopa Liidu liikmesriikide juhid esitasid ööl vastu reedet EL-i välispoliitikajuhi kandidaadiks ja kes lubas juuli keskel tagasi astuda.
Otsus tehti üksmeelselt, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Michal tänas erakonda usalduse eest ning lubas vastutust väärikalt kanda. Ta rõhutas, et tema visiooni nurgakivi on kindlus kogu Eestile, edastas erakonna pressiesindaja.
"Eesti inimesed vajavad kindlust, et meie kodu ja maa on kaitstud ning riik hästi juhitud. Kindlasti saab koalitsioonileppe ülevaatamisel oluliseks prioriteediks kindlus riigikaitses, majanduse konkurentsivõime tugevdamine ja riigirahanduse korrastamise jätkamine. Eesti peab olema koht, kus ette võtta, kus on äge elada, kus on mõnus lapsi kasvatada ning riik, mille üle uhke olla," sõnas Michal pressiteate vahendusel.
Koalitsiooniläbirääkimisi hakkab Reformierakond pidama oma seniste partnerite Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatidega.
"Selles koalitsioonis inimsuhted on igati head, ma ütleksin. Ei ole tüli ja omavahel saab suhelda. Selle koalitsiooni lõpp ei ole tingitud muudest asjaoludest, kui Eesti jaoks nagu olümpiavõidust, et Eesti peaminister saab Euroopa Liidu välisministriks, kui lihtsustatult väljenduda," rääkis Michal.
Erakonna juhatuse koosolekul otsustati moodustada valitsuskoalitsiooni läbirääkimisteks delegatsioon, kuhu kuuluvad Michal, Hanno Pevkur, Jürgen Ligi, Maris Lauri, Erkki Keldo, Timo Suslov, Signe Riisalo, Urmas Klaas ja Gerrit Mäesalu.
"Mida kiiremini koalitsioonileppe uuendamises selgusele jõuame, seda parem Eestile," sõnas Reformierakonna peaministrikandidaat Michal.
Kaja Kallas ütles, et läbirääkimised ei tule kerged. "Need väljakutsed, mis meie ees seisavad, on samad, mis olid ka eile. Samad väljakutsed on ka täna. Need on rasked otsused, mis tuleb teha ja läbi rääkida. Ma soovin kindlameelsust ja põhimõttekindlust," ütles Kallas.
Erakonna peasekretär Timo Suslov märkis, et Michal on tugev peaministrikandidaat. "Kristen on olnud erakonna liige juba 27 aastat. Mitmekordse ministrina on tal hea ettevalmistus ja tugev poliitiline kogemus kandmaks peaministri rolli," lausus Suslov pressiteate vahendusel.
"Keerulistel aegadel on vaja kindlakäelist juhtimist ning jätkata riigirahanduse seisu korrastamist. Olen kindel, et Kristen saab eesseisvate väljakutsetega hästi hakkama ja tal on erakonnast selleks ka kindel toetus," lisas Suslov.
Juhatuse koosolekul lepiti Suslovi sõnul ka kokku, et erakonnale valitakse uus esimees 8. septembril toimuval üldkogul.
Kaja Kallas esindab Eestit peaministrina NATO tippkohtumisel, mis toimub 9.-11. juulil Washingtonis. Seejärel esitab Euroopa Komisjoni välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja kandidaadiks nimetatud Kaja Kallas peaministriametist tagasiastumispalve.
Paet: peaministrivahetus tuleb ka siis, kui Kallas EL-i ametisse ei kinnitata
Kaja Kallas on praegu veel Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja kandidaat. Reformierakonna juhatuse liige Urmas Paet ütles, et peaministri ja erakonna esimehe vahetus toimub ka sellisel juhul, kui Euroopa Parlament Kaja Kallast sellele kohale ei kinnita.
"See tänane otsus, et Kristen Michal on Reformierakonna poolt pakutud välja uue peaministrkandidaadina, tähendab seda, et need järgnevad arengud ju tulevad," ütles Paet.
Praeguse ajakava järgi peaks uus valitsus ametisse astuma juuli lõpus või augusti alguses. Kui palju ministreid vahetub, pole veel teada. Kui ministriportfellide jaotus jääb erakondade vahel samaks, siis tuleb vangerdusi teha Reformierakonnal, sest vabaks jääb kliimaministri koht.
Reformierakonna juhatus otsustas reedel, kui oli selgunud, et Euroopa Liidu järgmiseks välis- ja julgeolekupoliitika kõrgeks esindajaks seati üles Kaja Kallas, et koguneb juba laupäeval arutama, kellest võiks saada uus peaminister.
Kui esmalt peeti võimalikuks, et uueks valitsusjuhiks kandideerib ka praegune kaitseminister, Reformierakonna aseesimees Hanno Pevkur, siis reedel teatas Pevkur, et loobub seda kohta taotlemast.
"Vastavalt Reformierakonna põhikirjale on juhatusel pädevus nimetada peaministrikandidaat. Juhatuse liikmed leidsid konsensuslikult, et praeguses olukorras on mõistlik võimalikult kiiresti edasi liikuda, vältides nii valitsemises ebaselget aega," ütles Reformierakonna peasekretär Timo Suslov reedel.
Toimetaja: Mait Ots, Anne Raiste, Merili Nael