Euroopa Parlament andis heakskiidu komisjoni uuele koosseisule
Euroopa Parlamendi täiskogu määras kolmapäevasel hääletusel ametisse Euroopa Komisjoni uue volinike kolleegiumi, seejuures Kaja Kallase Euroopa Liidu välispoliitika kõrgeks esindajaks.
Teiseks ametiajaks komisjoni presidendiks valitud Ursula von der Leyen rõhutas kolmapäeval Strasbourgis enne hääletust peetud kõnes, et Euroopa peab oma julgeoleku tagamiseks tugevdama majandust.
Uue komisjoni koosseisu ametisse kinnitamise poolt hääletas 370 ja vastu 282 Euroopa Parlamendi saadikut, 36 jäi erapooletuks.
Von der Leyen ütles kõnes, et vabadused ei ole iseenesestmõistetavad ja teha tuleb ka raskeid valikuid. "See tähendab, et me peame väga palju investeerima meie julgeolekusse, meie jõukusesse ja eelkõige tähendab see seda, et peame jääma ühtseks ja truuks meie väärtustele."
Von der Leyen rõhutas, et oluline on ületada erimeelsused ja tegutseda ühiselt. Ta märkis, et Euroopa vabadus ja suveräänsus sõltuvad senisest enam majanduslikust tugevusest ning Euroopa julgeolek konkurentsivõimest ja innovatsioonist.
Komisjoni uue koosseisu esimene suur algatus on konkurentsivõime kompassi loomine, mis rajatakse Mario Draghi konkurentsivõime raporti kolmele sambale ehk USA ja Hiinaga innovatsioonilõhe vähendamisele, süsinikuheite konkurentsivõimeliselt vähendamisele ning julgeoleku kindlustamisele ja strateegilise sõltumatuse kindlustamisele, rääkis von der Leyen.
Komisjoni president kutsus Euroopa riike üles suurendama oma kaitsekulutusi ning ütles, et komisjoni prioriteediks on alati Euroopa julgeolek.
Von der Leyeni kõnele järgnenud debatis rõhutasid saadikud, et komisjon peab pöörama tähelepanu Euroopa konkurentsivõimele, energiasõltumatusele, rohelise kokkuleppe rakendamisele ja julgeolekule.
Nüüd on ka lõpuni kindel, et järgmiseks Euroopa Liidu välisasjade kõrgeks esindajaks saab Kaja Kallas. "Amet on kindel, aga amet hakkab nüüd pihta. Selles mõttes ega siin väga hingetõmbe pausi ei ole. Juba laupäeval hakkavad reisid pihta," ütles Kallas.
Euroopale kõige tähtsam on praegu ikka Ukraina toetamine, rõhutab Kallas, aga millist pealinna ta uues ametis esimesena külastab ta ei reeda.
"Loomulikult otsime kontakte Ameerika uue administratsiooniga ka Suurbritanniaga, kes on meie liitlane kõigis julgeoleku küsimustes. Kalender on tihe järgmisel kolmel nädalal kui ka tõenäoliselt järgmisel viiel aastal," ütles Kallas.
Seekordne komisjoni kinnitamine oli üsna erandlik
"Sellest ajast kui parlamendil on olnud õigus üksikuid kandidaate tagasi lükata, on see esimene kord kui nad ei lükka kedagi tagasi. Teiseks pole varem parlament nii väikse enamusega komisjoni heaks kiitnud," ütles Politico ajakirjanik Max Griera.
Euroopa Rahvapartei püüdis kaasata nii teisi parempoolseid kui hoida pardal ka rohelisi ja sotse. "Püüdes ehitada seda laia koalitsiooni on sellest osa löönud kõikuma," ütles ta.
Vastuhääli tuli pea kõigi fraktsioonide seast.
"Eks see kindlasti annab mõtteainet uue komisjoni presidendile, et kuidas siis seda atra seada niimoodi, et tagada ka edaspidi konstruktiivne koostöö Euroopa Parlamendiga.," ütles eurosaadik Sven Mikser (SDE).
Uus komisjoni koosseis alustab tööd 1. detsembril.
Ursula von der Leyeni komisjonis hakkab tööle 26 volinikku. Euroopa Liidu välispoliitika juhiks on Kaja Kallas.
Lisaks temale on Euroopa Komisjoni tippjuhtkonnas veel viis inimest.
Soomlane Henna Virkkunen hakkab tegelema digisuveräänsuse ja demokraatiaga. Hispaanlanna Teresa Ribera Rodriguez vastutab konkurentsipoliitika ning õiglase ülemineku eest. Prantslane Stephane Sejourne tegeleb tööstuse ja ühtse turu valdkonnaga. Roxana Minzatu Rumeeniast vastutab hariduse, kultuuri ja töökohtade eest. Ja itaallane Raffaele Fitto ühtekuuluvuspoliitika ja regionaalarengu eest.
Läti endine peaminister, aastaid Brüsselis töötanud Valdis Dombrovskis ei ole enam asepresident, vaid sai majandusvoliniku koha. Leedu endine valitsusjuht Andrius Kubilius hakkab tegelema kaitsekoostööga.
Toimetaja: Barbara Oja, Joakim Klementi