Eesti inflatsioon aeglustus novembris 3,5 protsendile
Eesti tarbijahindade kasv aeglustus novembris 2023. aasta sama perioodiga võrreldes 3,5 protsendile, näitavad statistikaameti esialgsed andmed.
Võrreldes oktoobriga alanes tarbijahinnaindeks novembris 0,7 protsenti.
Oktoobri tarbijahinnad tõusid võrreldes 2023. aasta sama kuuga 4,5 protsenti. Tegemist oli selle aasta kõrgeima hinnatõusu näitajaga kuude lõikes.
Võrreldes septembriga tõusis siis tarbijahinnaindeks 0,8 protsenti.
Septembris oli Eesti tarbijahinnaindeksi kasv aastaga 3,2 protsenti. Augustis oli tarbijahinnaindeksi aastane kasv samuti 3,2 protsenti.
Ökonomist: järgmisel aastal hinnatõus aga kiireneb veelgi
Luminori peaökonomist Lenno Uusküla ütles novembri hinnamuutusi hinnates, et aasta kokkuvõttes on oodata pea nelja protsendi suurust hinnatõusu. Järgmisel aastal hinnatõus aga kiireneb veelgi sest lisanduvad mitmed maksud, lisas ta.
"Kuu varem, oktoobrikuus kallinesid märgatavalt lennupiletid, mis üldist hinnataset üles viisid. Sellel puudus aga pikaajaline majanduslik põhjus. Seepärast võib arvata, et novembrikuise hinnalanguse taga on peaasjalikult lennupiletite hindade normaliseerumine," selgitas Uusküla.
Uusküla lisas, et vaadates üle ühekordsete erakordsetest hinnahüpetet on jätkuvalt näha Eestis hinnatõusu, mis on kõrgem kui Eesti majandusele sobiv.
"Ka kahe kuuga 0,6 protsenti tõusnud hinnad annavad aastaseks hinnatõusuks kokku pea nelja protsendi suuruse hinnatõusu. Juba niigi kõrged hinnad on jätkuvalt tõusmas ja Eesti ekspordi konkurentsivõimet pidurdamas. Kõrged hinnad võivad olla põhjustatud ka ebaefektiivsusest Eesti majanduses. Kulubaas on ettevõtetel kas siis väikese mahu või ebaefektiivse majandamise tõttu liiga suur. See aga sööb Eesti majanduskasvu nii lühiajaliselt kui pikaajaliselt," ütles Uusküla.
Võrreldes koroonaeelse 2019. aasta detsembriga on Eesti hinnatase nüüd 40,9 protsenti kõrgem.