Michalile umbusalduse avaldamise arutamiseni teisipäeval ei jõutud

Kuigi valitsus otsustas erakorralisel e-istungil taotleda riigikogu juhatuselt, et peaminister Kristen Michalile (RE) esitatud umbusaldusavaldust arutataks parlamendis esimesel võimalusel, siis teisipäeval selleni ei jõutud.
Peaministrile umbusalduse avaldamise algatas teisipäevasel riigikogu täiskogu istungil 29 opositsiooni saadikut.
Riigikogus toimus väliskomisjoni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelu; teiseks päevakorrapunktiks lisatud umbusalduse avaldamise nõuet peaminister Kristen Michalile ei arutatud, kuna sellega ei jõutud alustada enne täiskogu tänase tööaja lõppu kell 14. Arutelu lükkub kolmapäevase istungi päevakorda.
Opositsioonierakonnad heidavad peaminister Kristen Michalile ette kahjuliku energiapoliitika elluviimist, Eesti ettevõtete konkurentsivõime halvendamist ning valetamist seoses oma rolliga pankrotis oleva Nordica rahastamisotsustes.
ERR kirjutas opositsiooni plaanist peaministrit umbusaldada juba jaanuari lõpus.
Riigikogu võib avaldada valitsusele, peaministrile või ministrile umbusaldust otsusega, mille poolt hääletab riigikogu koosseisu enamus ehk vähemalt 51 saadikut.
Umbusalduse avaldamise võib algatada vähemalt viiendik riigikogu koosseisust ehk vähemalt 21 saadikut. Kui umbusaldust avaldati valitsusele või peaministrile, astub tagasi terve valitsus.
Alanud aastal on koalitsioonil riigikogus de facto 66 häält, kuna opositsioonierakondadest on võrreldes valimistejärgse ajaga liikunud koalitsioonierakondadesse kuus inimest.
Toimetaja: Aleksander Krjukov