Vabariigi aastapäeva paraadil on üle 1000 osaleja

Eesti Vabariigi 107. aastapäeva paraad toimub 24. veebruaril Tallinnas Vabaduse väljakul. Paraadist võtab osa üle 1000 osaleja ja ligi 50 ühikut tehnikat.
Üksused alustavad 24. veebruaril rivistumist Vabaduse väljakule kell 11, paraad algab kell 12.
Paraadil on 1075 osalejat ja 47 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 40 lippu, 11 kompaniid, kaheksa rühma, kaks orkestrit – Eesti Sõjaväeorkester ja Kaitseliidu orkester – ning neli teenistuskoera.
Esindatud on nii Eesti Vabariigi riigiliputoimkond, kaitseväe liputoimkond kui ka kõikide väeliikide liputoimkonnad koos üksustega, samuti Kaitseliit ning selle nais- ja noorteorganisatsioonid koos liputoimkondadega, lisaks sisekaitseakadeemia ja vanglateenistus.
Paraadil osalevad ka Balti Kaitsekolledži-, NATO Küberkaitse Kompetentsikeskuse (CCDCOE) ja NATO staabielemendi (NFIU) liputoimkonnad.
Liitlastest on paraadil esindatud Hollandi liputoimkond ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad koos üksusega.
Paraadil saab lisaks Eesti kaitseväe tehnikale näha NATO Eesti lahingugruppi kuuluvate Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsuse ja Ameerika Ühendriikide lahingutehnikat.
Sobiva ilma korral teevad paraadist ülelennu ka erinevad Eesti ja liitlaste õhuvahendid: Eesti õhuväe 1. eskadrilli kuuluv transpordilennuk M28, politsei- ja piirivalveameti lennusalka kuuluv kopter AW139 ning patrull-lennuk Beechcraft King Air 350ER. Liitlaste lennuvahenditest osalevad paraadi ülelennus Balti õhuturbemissiooni raames Ämaris paiknevad kaks Hollandi hävituslennukit F-35. Leedus asuvast Šiauliai lennubaasist tulevad ülelennule kaks Itaalia hävituslennukit Eurofighter ning kaks Prantsusmaa hävituslennukit Rafale.
Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine tsiviilisikute poolt paraadialal ning selle läheduses rangelt keelatud.
Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Pasi XA-188, XA-180, Nurol Makina 4x4 NMS ja OTOKAR ARMA 6x6 ning meditsiinisoomukit, õhutõrjekahurit ZU-23-2, lühimaa õhutõrje relvasüsteemi PIORUN, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral, tankitõrjerelva Javelin, liikursuurtükke K9 ja hiljaaegu saabunud CAESAR relvasüsteemi. Liitlaste tehnikast on esindatud Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia Põhja-Iiri Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa lahingutehnika.
Paraadi võtab vastu president Alar Karis ja esimest korda juhatab paraadi kaitseväe juhataja kindralmajor Andrus Merilo. Paraadi rivistaja on viimast korda kaitseväe veebel ülemveebel Enn Adoson.
Paraadi peaproov algab Vabaduse väljakul 23. veebruari õhtul kell 21.00.
Paraadi tõttu on liikluskorralduses muudatused
Seoses kaitsejõudude paraadi ettevalmistamise ja läbiviimisega suletakse Tallinna linnavalitsuse korralduse alusel 23. ja 24. veebruaril sõidukite liiklus ja piiratakse parkimist Vabaduse väljakul ja seda ümbritsevatel tänavatel.
Paraadi ettevalmistamine toimub 23. veebruari hommikul kella seitsmest kuni 24. veebruaril kella 11-ni. 24. veebruaril kella 15-st kuni kella 19-ni toimuvad koristustööd.
Paraadi ettevalmistamise ja läbiviimise ajal on liikluspiiranguid Vabaduse väljakul, Toompea tänaval, Harju tänaval, Kaarli puiesteel, Mere puiesteel, Pärnu maanteel, Narva maanteel, Falgi teel, Kuninga tänaval, Kanuti tänaval, Inseneri tänaval, Vana turu tänaval, Georg Otsa tänaval, Suur-Karja tänaval, Roosikrantsi tänaval, Tõnismäe tänaval, Estonia puiesteel ja Komandandi teel.
Toimetaja: Merili Nael