Voog: Reformierakond on kaotanud ekspertsuse kuvandi majandusvaldkonnas
Reformierakond on kaotanud oma ekspertsuse kuvandi majanduse teemal ning sellega seoses kaotanud valijaid Isamaale, ütles Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog ERR-i reitingute erisaates.
Voog rääkis, et viimati oli Reformierakonna toetus praegusel tasemel 21 aastat tagasi. "Neil on olnud väga palju paremaid aegu, kus nende reiting on olnud üle 40 protsendi," sõnas Voog.
Saatejuht Indrek Kiisler viitas, et Reformierakonna reiting oli kõrgem, kui olid üleval lootused seoses valitsuse vahetusega.
Teine saatejuht Anvar Samost ütles, et koalitsioonierakondade toetust vaadates on jõudnud kätte hetk, kus valijad on hakanud ära minema Reformierakonna tagant.
"Eriti viimasel kuul on olnud mitu asja, mis on Reformierakonnale olnud ebamugavad ja millest Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Eesti 200 on suutnud end distantseeruda," ütles Samost.
Samost lisas, et teatud mõju toetuse langusele võisid avaldada ka aasta alguses saabunud maksuteated.
Kiisler küsis seoses segadusega meretuulepargi rajamise toetamise ümber, et kas peaminister Kristen Michalil oleks mõistlik kliimaminister Yoko Alender tagasi kutsuda. "Kas see vahetus näitaks, et ohjad on peaministri käes?" küsis ta.
Samosti hinnangul ei pruugi valitsusremont Reformierakonna jaoks probleemi lahendada. Ta rääkis, et kui koalitsiooni toetus on languses, siis tihti on nähtud valitsusremondis lahendust, ent selle valitsuse puhul on erinev see, et pool aastat tagasi ametisse astudes anti lubadus tuua stabiilsust ja kindlust nii maksukeskkonnas kui ka ühiskonnas laiemalt. "Seetõttu see (valitsusremont - toim.) on keeruline ja ei ole ka tõenäoline," rääkis Samost.
Voog ütles, et kuna Reformierakonna ja Isamaa valijad on ajalooliselt olnud kattuvad, siis ka nüüd on Reformierakonna toetajad läinud Isamaa taha.
Samost tõi välja ka asjaolu, et Reformierakonna jaoks näeb kehv välja Keskerakonnast kehvemal positsioonil olemine.
"Emotsionaalse sentimendi mõttes on see Reformierakonnale väga halb. Reformierakonna tees on olnud, et tegemist on võitjate erakonnaga. See mõjub neile väga halvasti," ütles Samost.
Voogi sõnul on Reformierakonnale eelnevatel kuudel garanteerinud toetuse vanemaealised, noored kaotas Reformierakond Eesti 200-le ja siis liikusid nood Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetajaks. "Nüüd on nad kaotanud vanemaealised Isamaale," lausus Voog.
Voogi sõnul on Reformierakond kaotanud oma trumbi, mis on kompetents majandusküsimustes.
Samost lisas, et ettevõtjad ja ettevõtlusorganisatsioonid on olnud Reformierakonna suhtes väga kriitilised.
Rääkides EKRE-st ütles Voog, et EKRE on tuumvalija tagasi saanud, aga samas on nad kaugel oma kunagisest toetusest, mis oli üle 20 protsendi. "EKRE toetuse kasvu takistab Isamaa. Isamaa on neilt valijaid võtnud," ütles Voog.
Samosti sõnul on EKRE-l jätkuvalt ebakonstruktiivsuse kuvand. "Need valijad, kes ei ole kogu aeg vihased, ei tunne end selle retoorika kuulajatena mugavalt. Isamaa on suutnud vägagi oskuslikult ühelt poolt kritiseerida valitsuse tegevust, aga on suutnud mõjuda ka konstruktiivsena," ütles Samost. Ta lisas, et kui energeetika teemal on EKRE panus olnud saata rändprotestijaid tuulikute vastu, siis Isamaa on suutnud esitada teatud ekspertsust ja tekitada muljet, et erakond võiks vabalt valitsuses olla.
Kiisleri sõnul on EKRE suutnud võtta mingi osa venekeelsetest valijatest. "EKRE räägib teatud light Vene jutupunkte, et Ukraina pole ikka õige riik jne. Ma arvan, et nad teevad seda toetuse nimel, et venekeelsete valijate hääli saada," sõnas Kiisler.
Sotsiaaldemokraatide toetus on Samosti sõnul olnud pigem hüplik. "Nad on ainsad, kes on valitsuses opositsioonierakonna hoiakuga ja nad tegutsevad kampaania võtmes. Eristumise mõttes on see hea, aga häälte saamise jaoks komplitseeritud," lausus Samost.
Kiisleri hinnangul on sotsidele väga negatiivse kuvandi tekitanud kõik Vene kiriku ümber toimuv.
Eesti 200-le Kiisler helget tulevikku ei ennusta. "Ma ennustan, et enne kohalikke valimisi lähevad mõned tuntud nimed ära ja minnakse Isamaasse. Sellele võib järgneda veel lahkumisi. Seda asja enam seal väga päästa ei saa," ütles Kiisler.
Toimetaja: Aleksander Krjukov