Nafta hind langes pärast kaitsetollide väljakuulutamist üle kuue protsendi

Nafta hind langes neljapäeval, pärast USA president Donald Trumpi uute imporditollide väljakuulutamist üle kuue protsendi.
Brenti toornafta hind langes neljapäeval 4,81 dollarit ehk 6,42 protsenti, jäädes püsima 70,14 dollarile barreli kohta.
USA West Texas Intermediate (WTI) toornafta hind langes 4,76 dollarit ehk 6,64 protsenti, jäädes püsima 66,95 dollarile barreli kohta.
Brenti hind langes samas tempos viimati 2022. aasta 1. augustil ja WTI hind sama aasta 11. juulil.
Neljapäeval toimunud ministrite kohtumisel leppisid naftakartelli OPEC+ riigid kokku oma naftatootmise suurendamise kava edendamises, mille eesmärk on mais turule tuua 411 000 barrelit päevas, mis on algsest plaanist 135 000 barrelit rohkem.
Rahvusvaheline audiitorfirma KPMG USA energiajuht Angie Gildea ütles, et majandus ja naftanõudlus on lahutamatult seotud. "Turud seedivad endiselt tolle, kuid suurenenud naftatootmise ja nõrgema maailmamajanduse väljavaate kombinatsioon avaldab naftahindadele survet languseks, mis võib omakorda kaasa uue peatüki volatiilsel turul.
Naftahinnad olid juba enne kohtumist umbes neli protsenti langenud ja investorid kartsid, et Trumpi tollid suurendavad ülemaailmset kaubandussõda, vähendavad majanduskasvu ja ka kütusenõudlust.
Trump avalikustas kolmapäeval kümneprotsendise miinimumtariifi enamikule kaupadele, mida imporditakse maailma suurimasse naftatarbijasse USA-sse. Kümnetest riikidest pärit toodetele kehtestatakse veel palju kõrgemad tollimaksud.
Nafta, gaasi ja rafineeritud toodete import vabastatakse uutest tollidest, teatas Valge Maja kolmapäeval.
UBS-i analüütikud vähendasid kolmapäeval oma naftahinna prognoose kolme dollari võrra ehk 72 dollarile barreli kohta aastateks 2025–2026.
Kauplejad ja analüütikud ootavad lähiajal suuremat hinnakõikumist, kuna tollimäärad võivad veel muutuda, kuna riigid püüavad läbi rääkida madalamates määrades või kehtestada hoopis vastumeetmeid.
"Vastumeetmed on peagi tulemas ja esialgse turureaktsiooni järgi otsustades on majanduslangusest ja stagflatsioonist saanud hirmuäratavad võimalused," ütles PVM analüütik Tamas Varga. "Kuna tolle maksavad lõppkokkuvõttes tarbijad ja ettevõtjad, siis nende kulud paratamatult tõusevad, mis takistab majandusliku jõukuse kasvu."
Seda väljavaadet toetasid ka USA energiateabe administratsiooni kolmapäevased andmed, mille järgi kasvasid USA toornafta varud eelmisel nädalal üllatavalt 6,2 miljoni barreli võrra ehk 439,8 miljoni barrelini, kuigi analüütikud olid varem prognoosinud 2,1 miljoni barreli suurust vähenemist.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: Reuters