Maailma börsidel jätkub aadrilaskmine

USA president Donald Trump kehtestas eelmisel nädalal tollimaksu kogu maailmale ja börsid värvusid punaseks. Langus jätkus esmaspäeval täie hooga, Aasia turgudel tuli kauplemine ajutiselt peatada, kehvasti käib ka Euroopa börside ja Wall Streeti käsi.
Hongkongi börsiindeks Hang Seng kukkus esmaspäeval ligi 13 protsenti ja see oli rängim langus alates 1997. aasta Aasia finantskriisist.
Aadrilaskmine käis ka Jaapani börsil ning Tokyos tuli ajutiselt kauplemine peatada. Tokyo börsiindeks Nikkei langes ligi kaheksa protsenti. Ka Taiwani ja Lõuna-Korea börsidel tuli kauplemine peatada.
Langus jõudis seejärel ka Euroopasse, üleeuroopaline indeks Stoxx Europe langes kauplemispäeva alguses 5,5 protsenti. Esmaspäeva pärastlõunaks oli börs ligi 4,5 protsendiga miinuses.
Hispaania Äriorganisatsioonide Konföderatsiooni president Antonio Garamendi sõnul on börsi miinusesse langemine kogu ühiskonnale kahjulik.
"Me teame, et see on ühtsuse küsimus ja kui ma ütlen "ühtsuse", pean silmas kogu ühiskonda. Olgu see öeldud, sest see pole ainult ettevõtjate mure, see mure puudutab tõesti absoluutselt igaüht meist, ühiskonda tervikuna, sest see on rahvusvahelise kaubanduse paradigmanihe," ütles Garamendi.
Ka USA aktsiaturge tabas eelturul järsk langus. Tööstusindeks Dow Jones langes 2,33 protsenti, S&P 500 2,73 protsenti ja Nasdaq 2,59 protsenti.
Ajaleht The Wall Street Journal hindab, et S&P 500 pole karuturust kaugel. Termin karuturg tähendab varade hindade langust, millega kaasneb majanduslangus.
Maailma ühe suurima panga JPMorgan juht Jamie Dimon hoiatas, et Trumpi tollid tõenäoliselt kiirendavad inflatsiooni, kasvab ka majanduslanguse tõenäosus.
Dimon saatis oma iga-aastase kirja aktsionäridele ja ütles, et mida kiiremini praegune olukord lahendatakse, seda parem, sest mõningaid negatiivseid mõjusid on hiljem keeruline tagasi pöörata, vahendas The Times.
Ka finantshiiglane Goldman Sachs hindas, et majanduslanguse tõenäosus USA-s on kasvanud. Goldman Sachs prognoosis, et järgmise 12 kuu jooksul on USA majanduslanguse tõenäosus 45 protsenti. Veel paar päeva tagasi leidis pank, et majanduslanguse tõenäosus on 35 protsenti.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: WSJ, Bloomberg, The Times