Ansip: Interpoli leht pole Facebook ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Allikas: Interpol
Allikas: Interpol
Peaminister Andrus Ansip rõhutas, et Interpoli veebileht ei ole Facebooki sein või Exceli tabel, kuhu saab kirjutada mida iganes.
Ansip kritiseeris eile valitsuse pressikonverentsil siseminister Ken-Marti Vaherit ja kaitseminister Urmas Reinsalu, kes on kaitsnud Interpoli kaudu tagaotsitavat Eerik-Niiles Krossi.

Peaminister märkis, et Eesti on kriminaaluurimise sisuliselt politiseerinud. Täna osales Ansip Vikerraadio saates ning toonitas taas eile räägitut.

"Kriminaalmenetlust ei tohi politiseerida, see ei ole lubatud menetlejatele ega poliitikutele," märkis ta.

"Me ei tohi suhtuda üleolevalt Interpoli. Paraku /.../ tuleb tunnistada, et me ei ole kõige ratsionaalsemal ja otstarbekamal moel käitunud," tõdes peaminister.

Ansip kinnitas, et teab Arctic Sea kaaperdamisjuhtumist rohkem kui avalikkus.

"Eestis ja kõigis [teistes] demokraatlikes õigusriikides on tava, et kõrgemat poliitilist juhtkonda hoitakse kursis kriminaalasjadega, mis põhjustavad tugevamat ühiskondlikku resonantsi," ütles ta.

Ansipi sõnul võib ta oma informeerituse pinnalt nõustuda riigiprokuratuuri seisukohaga, et täna pole Eestil piisavalt informatsiooni Krossi kaaperdamises süüdistada.

Samas toonitas ta, et selles lauses on olulised sõnad "täna" ja "piisavalt".

"Ilmselt see formuleering viitab väga selgelt, et ei ole põhjust öelda, et Krossil puudub igasugune puutumus selle kaaperdamisjuhtumiga," ütles valitsusjuht.

Vaher ja Reinsalu kaitsesid Krossi

Krossile kui IRL-i linnapeakandidaadile ehitati üles ulatuslik kampaania. Kui vahetult enne valimisi selgus, et Interpoli lehel avaldati Krossi otsimiskuulutus, asusid IRL-i ministrid Vaher ja Reinsalu teda kiiresti kaitsma.

Vaher rõhutas, et Venemaa soovib poliitilise nõiajahiga mõjutada Tallinna valimistulemust.

Tema sõnul oli kummaline, et kuulutuse ülespanek toimus ajal, kui kõik Interpoli tippjuhid olid kas lennukis või juba jõudnud Kolumbiasse, kus toimus rahvusvaheline konverents.

Reinsalu aga rääkis, et "Vene karu tegi Edgar Savisaarele karuteene ja keeras sellise sammuga vindi üle".

Tema sõnul pole saladus, et Venemaa tänased võimud ei suhtu Krossi soosivalt. "Varem on nad tahtnud kätte maksta selle eest, et ta on kaitsnud ja toetanud Gruusia iseseisvust," lisas ta.

"Nüüd on sellel asjal hoopis uus element - valimistulemused Tallinnas," märkis Reinsalu.

Ansip rääkis aga täna, et iga Eesti valitsuse minister peaks olema eelkõige orienteeritud tõe väljaselgitamisele.

"Juriidiliselt ei ole korrektne öelda, et see või teine isik on süütu, kui pole teise poole argumente ära kuulatud," ütles ta.

"See valmidus [kuulata ära teise poole argumendid] meil täiesti puudus. Me postuleerisime lihtsalt kellegi süütust," lisas Ansip.

"Samas me teame, et Interpoli nimekirjadesse ei satuta lihtsalt niisama mehaaniliselt," toonitas peaminister.

"Meile on püütud küll jätta mulje, et keegi, kes tahab kedagi taga otsida, lihtsalt kasutab seda kui Facebooki seina või Exceli tabelit - kirjutab nime sisse ja kõik asjad juhtuvadki -, kuid tegelikult see nii ei ole," rõhutas ta.

"On loodud komisjon, kus on viie riigi politseinikud, kes kontrollivad kõiki selliseid rahvusvahelisi tagaotsimistaotlusi. Interpol on olnud siiani apoliitiline ja väga efektiivne."

Poliitiline alatoon

Reinsalu tõmbas Krossi juhtumis hiljuti paralleeli Liibanoni pantvangikriisiga. "Päris hea oli välisminister Urmas Paeti isiklik tegutsemine, mis puudutas Liibanoni pantvangikriisi lahendamist," rääkis ta.

"Isiklik suhtlemine on paljudel juhtudel alus, et riigid võtavad asja tõsiselt ja menetlevad venitusteta, ja seda ei peaks üksnes formaalsetel põhjustel ignoreerima," kaitses Reinsalu oma erakonnakaaslasest ministri otsust pöörduda Krossiga seoses Interpoli poole.

Vaher ise aga selgitas, et peab mõistlikuks kasutada kõiki võimalusi, et Eesti kodanikke kaitsta, kuna see on justiitsdiplomaatia üks osa.

Ansipi sõnul peavad ministrid kaitsma Eesti kodanikke, aga kaitsta tuleb siis järelikult ka kõiki neid, kes on lisaks Krossile Interpoli tagaotsitavate nimekirja lisatud.

Peaministri sõnul on Krossi tagaotsimiskuulutuse avaldamisel vahetult enne valimisi poliitiline alatoon, kuid pole teada, kas see oli planeeritud või juhuslik.

Ansipi kinnitusel ei saada Eesti Krossi Venemaale, kuna tulenevalt Eesti ja Venemaa vahelisest õigusabileppest ei anna mõlemad riigid oma kodanikke üksteisele välja.

Tema sõnul teab seda ka Venemaa, mistõttu kutsus ta viimast Eestiga Krossi juhtumi puhul koostööd tegema. Varasemalt ei ole Venemaa seda soovinud.

Ansip kinnitas ka, et Vaheri ja Reinsalu suunas tehtud kriitika ei ole sellise kaaluga teema, mis võiks esile kutsuda valitsuskriisi.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: