Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasta lind 2013 nurmkana võib hävimisohtu sattuda

{{1357113360000 | amCalendar}}
Nurmkana Remo Savisaar/EOÜ
Nurmkana Remo Savisaar/EOÜ
Eesti ornitoloogiaühing (EOÜ) valis 2013. aasta linnuks nurmkana, keda tuntakse ka põldpüü nime all. Ornitoloog Jaanus Aua hinnangul on võimalik, et nurmkanast võib kümnekonna aastaga saada punase raamatu liik.
Ornitoloogide sõnul soovitakse aasta jooksul täpsemalt teada saada, miks nurmkanade arvukus viimastel kümnenditel nii drastiliselt kahanenud on, vahendasid ERRi raadiouudised.

"Nurmkanaga on seotud rida probleeme ja kaks põhilist probleemi on need, et me teame Eesti nurmkanade populatsiooni käekäigust tänaseni suhteliselt vähe. Meie nurmkanade käsi on ääretult halvasti käinud," ütles Aua, kelle sõnul on lindude arvukus viimaste aastakümnetega kuni viis korda vähenenud.

See väikese kodukana mõõtu lind elab peamiselt kultuurmaastikus ning tegutseb sageli talude, lautade ja muu inimasustuse läheduses. Vaatamata sellele ei teata nurmkanade eluolu kohta kuigi palju, teatas EOÜ.

Eestis arvatakse seda liiki pesitsevat 4000 - 8000 paari, kuid uuemad loendusandmed näitavad, et nurmkanade arvukus on väga tugevalt langenud.

Alanud aastal on EOÜ-l kavas meedia ja loodusõhtute vahendusel nurmkana inimestele tuttavamaks teha ning koos linnusõprade abiga selle liigi elust rohkem teada saada. Selleks ootab ühing teateid kohatud nurmkanadest. Seda saab teha aasta linnu kodulehel, nutitelefoniga ka otse vaatluskohalt.

Nurmkana käekäiku ning talviste salkade ja pesakondade suurust aitab aga selgitada
küsitlusankeet. Lisaks on plaanis nurmkanade talvisesse toitmiskohta paigaldada veebikaamerad ning uurida, kes käib nende lindude pesi rüüstamas.

Nurmkana on 19. aasta lind. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht meil esinevat linnuliiki või liigirühma ning kaasata loodushuvilisi aasta linnu uurimise ja kaitse tegevustesse.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim, Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: