X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tervishoiutöötajad lõpetavad streikimise

{{1351177920000 | amCalendar}}
Tüli osapooled tänasel kohtumisel ERR
Tüli osapooled tänasel kohtumisel ERR
Arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit sõlmisid täna haiglate liiduga eellepingu, mille järgi on pooled kokku leppinud kollektiivlepingu tähtsamates tingimustes ja streik peatatakse alates homsest.
"Streik on lõppenud," kinnitas arstide liidu president Andres Kork "Aktuaalsele kaamerale" ja lisas, et meedikud saavutasid kõik tähtsamad asjad, mida soovisid.

Kokkuleppe kohaselt hakatakse arst-residentidele alates järgmise aasta 1. jaanuarist maksma palka täistööaja eest. Arstide ja õdede koormust vähendatakse ambulatoorses töös 20 ja statsionaarses töös 16 protsenti, teatasid arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit.

Alates tuleva aasta 1. märtsist tõuseb hooldajate miinimumtunnitasu 23, õdedel 17,5 ja arstidel 11 protsenti.

Sellega võttis haiglate liit vastu läbirääkimiste käigus tervishoiutöötajate esitatud kompromissettepaneku. Lisakompromissina nõustusid töötajad tingimuste jõustumise edasilükkamisega kahe kuu võrra.

Sõlmitavas kollektiivleppes kehtestatakse alates 1. märtsist 2013 arsti töötasu alammääraks 8 eurot tunnis (arvestuslikult 1344 eurot kuus), õdede töötasu alammääraks 4,5 eurot tunnis (756 eurot kuus), hooldaja töötasu alammääraks 2,6 eurot tunnis (436,8 eurot kuus) ning kiirabitehnikud 3,83 eurot tunnis (599,8 eurot kuus).

Arst-residentide töötasu alammääraks kehtestatakse 7,6 eurot tunnis (arvestuslikult 1276,8 eurot kuus) ning alates 1. jaanuarist 2014 on arst-residendi töötasu alammäär võrdne arsti tunnitasu alammääraga.

Eelkokkuleppe sõlmimisel osalesid riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna, sotsiaalminister Hanno Pevkur ja haigekassa juht Tanel Ross, kes lubasid, et tervishoiutöötajate koormuste vähendamiseks ja palgatõusuks vajalik raha tagatakse haigekassast ja riigieelarvest.

Kui vajalikud otsused on tehtud, saab kollektiivlepingule alla kirjutada ja töörahu tervishoius taastada.

Sotsiaalkomisjoni esimees on lubanud arutada sotsiaalkomisjonis arstide liidu ja tervishoiutöötajate kutseliidu ettepanekuid tervishoiu rahastamise suurendamiseks ja viia tervishoiu jätkusuutlikkuse kui riiklikult tähtsa küsimuse arutelu ka riigikogu saali.

Haiglate liit loodab kollektiivleppe sõlmida novembri lõpuks

Haiglate liidu teatel on kollektiivleppe sõlmimise eelduseks haigekassa hinnakirja muutmine.

"Streigi katkestamine annab võimaluse tavapärase töörütmiga jätkata ning patsiendid saavad taas juurdepääsu arstiabile. Leppega võtsid haiglad, kiirabiteenuse osutajad ja perearstipraksised endale kohustuse tõsta tervishoiutöötajate miinimumpalka 2013. aastal rohkem, kui näeb ette haigekassa hinnakirja järgne palgakomponendi tõus. Seega on suuremat palgatõusu oodata eelkõige madalama palgaastmetega meedikutel," ütles Eesti haiglate liidu juhatuse esimees Urmas Sule, kelle sõnul loodetakse kollektiivleppe sõlmimiseni jõuda novembri lõpuks.

Tervishoiutöötajate palga aluseks olevad tervishoiuteenuste hinnasisendid jäid endiseks vastavalt haigekassa nõukogu varem pakutule, kuid rakenduvad alates 1. märtsist 2013. Sõlmitud eelkokkuleppega haigekassa eelarvele täiendavat kulu ei tekkinud.

Eelkokkulepe sätestab vajaduse pikendada alates 1. märtsist 2013 esmase ambulatoorse visiidi pikkust arsti ja õe puhul 5 minutit, mis võimaldab vähendada arstide ja õdede töökoormust ambulatoorses arstiabis.

Tänaste läbirääkimiste käigus lisandus töökoormuse vähendamise kokkulepe ka statsionaarses ravis. Eelkokkulepe näeb ette suurendada arsti tööaega voodipäeva arvestuses 4 minuti võrra ning õe tööaega 17 minuti võrra.

Eesti arstide liidul ja Eesti tervishoiutöötajate kutseliidul on jätkuvalt streigiõigus, mis lõpeb kollektiivleppe allkirjastamisega. Kollektiivleppe allkirjastamise eelduseks on haigekassa teenuste hinnakirjas palgakomponendi muutmine ning sotsiaalministri ja riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe kirjalik kinnitus, et sõlmitava kollektiivlepinguga võetavad rahalised kohustused on riigieelarve seisukohast aktsepteeritavad.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: