WTO vahekohus: USA toetas ebaseaduslikult Boeingut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maailma Kaubandusorganisatsiooni vahekohus otsustas, et USA on õigusvastaselt toetanud lennukitootjat Boeing 5 miljardi dollariga. Euroopa tootja Airbus, kes on WTO-st samasuguse hukkamõistu pälvinud, peab nüüdset otsust enda selgeks võiduks.
Euroopa Liidu kaubandusvoliniku Karel de Guchti sõnum USAle on selge: Ameerika peab lõpetama lennukitootja Boeing riikliku toetamise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

De Gucht ütles Genfis pärast WTO apellatsioonikohtu istungit, et WTO ei lükanud tagasi kõigest USA apellatsiooni, vaid läks oma tegevuses kaugemale. "Leiti, et USA rahastas Boeingit illegaalselt 5-6 miljardi dollari väärtuses," selgitas ta.

Toetuste hulgas oli ka vähemalt 2,6 miljardi suurune panus kosmoseagentuurilt NASA. Nii sai Boeing oma Euroopa rivaali, Airbusi ees eelise, tuues turule uue 787 Dreamlineri.

"Euroopa Liidu tööstus, eriti lennukitööstus, kaotas miljardeid eurosid ning see on lubamatu. Mis järgmiseks? Lihtsalt öeldes on USAl aeg lõpetada illegaalsed annetused, ausa konkurentsi takistamine ja hakata järgima rahvusvahelisi kaubandusreegleid," ütles de Gucht.

WTO vahekohtu otsus on viimane samm seitsmeaastases vaidluses, kus on paljastunud õigusvastased teod mõlemal pool Atlandi ookeani. Varasemalt on WTO selgeks teinud, et ka Euroopa valitsused on Airbusi õigusvastaselt toetanud.  Seetõttu ähvardavad ka Ühendriigid Euroopa Liitu 7-10 miljardi suuruse nõudega, kui riikide toetus Airbusile ei lõppe.

Vahekohtu järel on võimalikud ka mõlema poole uued rünnakud teineteise pihta, kuid enamik eksperte usub riidu lõppevat siiski vastastikkuse kokkuleppega

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: