USA vabariiklased on START-leppe vastu

Venemaaga sõlmitud START-leppe ratifitseerimiseks on Valge Maja senaatoritele juba mõnda aega survet avaldanud, kuid seni ei ole küsimust hääletusele pandud; osalt sellepärast, et vabariiklaste seas on leppele üsna tugev vastuseis.
USA president Barack Obama avaldas nädalavahetusel Jaapanis Venemaa presidendi Dmitri Medvedeviga vesteldes lootust, et USA Senat ratifitseerib Ühendriikide ja Venemaa vahel sõlmitud tuumarelvade vähendamise alase START-leppe veel tänavu, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Ühelt poolt tunnistavad konservatiivsed senaatorid, et head ja tugevad suhted Venemaaga on olulised. "USA ja Venemaa vahelised suhted on olulised. Ehkki Venemaa võiks maailmaasjade lahendamisel olla meile suuremaks abiks," ütles televõrgule ABC antud intervjuus Lõuna-Carolina osariigi vabariiklasest senaator Lindsey Graham.

Graham lisas, et kuigi START-leppe ratifitseerimine aitaks kaasa suhete edasisele kindlustamisele Venemaaga, ei ole ta siiski valmis seda praegu tegema.

Senaatori sõnul soovib ta enne hääletust saada administratsioonilt kinnitust kahes olulises küsimuses, mis otseselt tegelikult lepet ei puudutagi. Esiteks, et USA valitsus astuks samme Ühendriikide allesjääva tuumaarsenali moderniseerimiseks.

"Teisisõnu, enne kui leppe poolt hääletan, tahan olla veendunud, et meie arsenali jäävad ajakohased tuumarelvad, millel on jätkuvalt sama võimalikke vaenlasi heidutav roll, nagu varemgi," ütles Graham.

"Teiseks tahan olla veendunud, et meil on õigus ja vabadus START-leppest sõltumatult paigaldada oma äranägemise järgi maailmas raketikaitsesüsteeme."

Sellest lausest jäi kõlama, et USA ei tohiks vabariiklase arvates selles küsimuses alluda Venemaa survele, nagu Obama administratsioon paljude kriitikute arvates tegi, tühistades Poolasse ja Tšehhi Vabariiki planeeritud raketikilbi plaanid, millele Moskva avaldas ägedat vastuseisu.

Obama administratsiooni esindajate sõnul on nad valmis lisama kaitse-eelarvesse summasid USA allesjääva tuumaarsenali ajakohastamiseks, et vähemalt üks vabariiklastele muret tekitav küsimus laualt võtta.

Raketikilbi kohta on administratsioon öelnud, et soovib selle rajamisel Venemaaga koostööd teha.

USA endine välisminister Madeleine Albright, kes esines samuti ABC televõrgus, märkis, et Senati vabariiklaste vastulausetele vaatamata ei tohiks START-lepe mingil juhul tähtajatult Senati töölauale seisma jääda.

Albright meenutas president Ronald Reagani sõnu "usalda, aga kontrolli", lisades, et START-lepe annaks uue võimaluse kontrollida, kas ja mil määral on Venemaa oma tuumaarsenali vähendanud. Viimase aasta jooksul ei ole USA-l olnud mingisugust võimalust seda jälgida.

Ühtlasi kinnitaks ratifitseerimine taas, et USA peab suhteid Venemaaga olulisteks, ütles Albright.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: