Nijazovi surm jättis Türkmenistani poliitilisse teadmatusse

Türkmenistani eluaegse presidendi Saparmurat Nijazovi ootamatu surm on tekitanud kartusi poliitilise ebastabiilsuse kujunemise osas riigis.
Südameprobleemide tõttu surnud Nijazov surus oma kaks kümnendit kestnud valitsusajal maha igasuguse opositsiooni tegevuse. Kuivõrd ta ei nimetanud oma võimalikku järeltulijat, kardetakse segaduse tekkimist riigis, vahendas Reuters.

Riigi liidreid koondav kogu peaks asuma arutama uue riigipea küsimust järgmisel teisipäeval, mil peaks määratama ka valimiste kuupäev.

Kuni uute valimiste toimumiseni, mis tuleb korraldada kahe kuu jooksul, juhib riiki asepeaminister Gurbangulõ Berdõmuhammedov. Valitsus lubas jätkata Nijazovi ranget ja isolatsionistlikku poliitikat.

Türkmenistani poliitilised arengud on olulised ka Läänele, sest mitmed välismaised nafta- ja gaasiettevõtted on huvitatud investeerimisest riigi rikkalikesse varudesse. Türkmenistanil on ka oluline osa Euroopa Liidu riikide gaasiga varustamises sest riik on tarnib suurtes kogustes gaasi Ukraina turule ja võimaldab seetõttu kasutada Vene gaasi Euroopa riikides.

Mitmete ekspertide arvates võib võitlus energeetikavarude üle tõugata Türkmenistani poliitilisse teadmatusse.

"Ma eeldan, et Türkmenistanis tuleb nüüd ulatuslik võitlus võimu pärast ja see toimub ilmselt USA-meelsete ja Vene-meelsete jõudude vahel," ütles anonüümseks jääda sooviv Venemaa gaasitööstuse allikas. "Gaasist saab peamine vahetuskaup ja peamine vara, millest kinni hoida."

Samas on esinetud ka seisukohtadega, et ilmselt ei soovi Nijazovi võimalik järeltulija võimuvõitluses riskida riigile eluolulise gaasi puudutavate välislepingutega.

Toimetaja: Berit Nuka

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: