Suurinvestorite jaoks võib elamisloa taotlemine muutuda lihtsamaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Siseministeeriumil on plaan muuta suurinvestoritele, kes on valmis toetama Eesti majandust vähemalt miljoni euroga elamisloa taotlemine senisest lihtsamaks.

Eelnõu koostajad loodavad sellega soodustada Eestisse investeerimist. Seni on ettevõtluse sooviga elamislubade saajad piirdunud väiksemate, alla saja tuhande euro suuruste investeeringutega, vahendasid ERRi raadiouudised.

Praegu saab tähtajalist elamisluba ettevõtluseks taotleda välismaalane, kes on äriühingu tegevusse Eestis investeerinud vähemalt 65 000 eurot kapitali. Füüsilisest isikust ettevõtjana peab paigutama siinsesse ettevõtlusse vähemalt 16 000 eurot.

Enamasti Eesti elamisloast huvitatud välismaalased just selliste summadega ka piirduvad, ütles Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts. Ta rääkis, et 90 protsenti välismaalastest, kes taotlevad elamisluba tehtud investeeringu põhjal, on teinud alla 100 000 eurose investeeringu.

"Neid juhtusid, kus elamisloa taotluse juures on näha, et investeering on juba sadades tuhandetes või miljonites on olnud üsna vähe. Tegelikult me tahaksime, et neid oleks oluliselt rohkem," märkis Palts.

Suurinvestorite siia meelitamiseks on plaanis luua nende jaoks eraldi, praegusest paindlikum elamisloa taotlemise võimalus. Seda saab kasutada juhul, kui elamisloa taotlejal on soov siinsesse äriühingusse või investeerimisfondi vähemalt miljoni euro suurune summa.

"Isiku tausta selle muudatuse järgi vähem ei kontrollita. Kontrollitakse seda, kust tema raha pärineb, kas tal on riigi julgeoleku seisukohast kõik asjad korras, kas ta on puhta minevikuga.  Aga lihtsustub äriplaani ja täiendavate bürokraatlike nõudmiste pool. Näiteks võib ta elamisloa taotluse esitada Eestis," selgitas Palts.

Praegu peab elamisloa taotleja oma taotluse esitama välisriigis.

Oluline eeldus praegu ja edaspidi on, et elamisloa taotleja peab aitama kaasa Eesti majanduse arengule.

Ettevõtluse sooviga elamisloa taotlejaid on viimastel aastatel olnud alla saja. "2013. aastal on kokku välja antud 76 tähtajalist elamisluba ettevõtluseks, nende seas on nii esmakordsed elamisload kui ka elamisloa pikendamised. 2012. aastal oli see arv 62," rääkis politseiameti kodakondsus- ja migratsiooniosakonna menetlusbüroo juht Maige Lepp.

Tema sõnul taotlevad kõige rohkem elamisluba ettevõtluseks Vene föderatsiooni kodanikud, neile järgnevad Ukraina kodanikud. Samas on elamisloa ettevõtluseks saanud ka USA, Kasahstani, Aserbaidžaan ja Austraalia kodanikud.

Mait Paltsi sõnul on miljoni euro nõue ka teiste riikide võrdluses üsna kõrge ning kaubandus-tööstuskoja nägemuses oleks elamisloa taotlemiseks võinud piirduda poole väiksema investeeringunõudega. "See võiks tegelikult hakata poolest miljonist eurost, aga ju siis on leitud, et miljon oleks parem ja riski maandavam," ütles ta.

Paltsi sõnul võib loota, et suurinvestorite jaoks mõeldud elamisloa tingimused toovad siia kümneid välisinvestoreid ning et nende arv kasvab aasta-aastalt.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: