Ekspert: Eesti merenduses on kõige kehvemas seisus laevandus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti merenduses on kõige keerulisemas olukorras laevandus, sest riik ei toeta seda maksusoodustustega, leidisid tänasel Euroopa merepäeval merendusega tegelevad inimesed.

Euroopa merepäeval käis mitu õpilastegruppi ekskursioonil jäämurdja Tarmo pardal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Jäämurdja kapteni Peedu Kassi sõnul ongi merepäeva tähtis tähistada just sellepärast, et noortel tekiks merenduse vastu huvi. Kassi arvates jääb muidu meresõitjaid aastatega veel vähemaks kui praegu.

"Näete isegi, et sadamad ei ole just laevu täis. 2000. aastate alguses oli reidil nii palju laevu, et oli keeruline sõita, aga praegu ei ole kuigi palju neid kuskil," tõdes kapten.

Merendus on lai valdkond, mis koosneb laevandusest, laevadest ja sadamatest, teadus- ja arendustegevusest ning koolitus- ja õppetegevusest.

TTÜ Eesti mereakadeemia arendusprorektor rektori ülesannetes Roomet Leiger ütles, et nendest kõige keerulisemas olukorras on laevandus.

"Tänaseks on ka viimane kaubalaev Eesti lipu alt lahkunud ja see näitab mõnes mõttes riigi leiget suhtumist laevanduse arengutesse. Tasub vaadata naabrite ja Euroopa poole. Esiteks, tuleks meie laevaregister atraktiivsemaks muuta, maksusoodustusi teha ja kindlasti, vaadates naabreid, ka meremeestele n-ö osaline maksuvabastus kehtestada," rääkis Leiger.

Euroopa Liidus on liikmesriikidel lubatud riigiabi ja maksusoodustused laevandusele. Neid võimalusi kasutab enamik liidu mereäärseid riike. Eesti aga mitte.

"Reederitel on valida, kas nad maksavad sotsiaalmaksu nende reeglite järgi, mis on Taanis, Küprosel või mõnes muus asukohariigis, või Eesti maksusüsteemi järgi. Reederitel ei ole võimalik valida lipuriiki, kus on kõrge maksukoormus, sest siis nad ei ole mõne aja pärast üldse reederid, nad ei püsi konkurentsis," ütles riigikogu merenduse toetusrühma esimees Annely Akkermann (IRL).

Tema arvates pole Eestis laevandusele maksusoodustusi seni veel tehtud, sest riigile on tähtis, et maksusüsteem oleks lihtne.

Paari aasta eest valmis Eesti merenduspoliitika arengukava ja Akkermanni sõnul käib sellega seoses majandusministeeriumis koos töörühm, mis valmistab riigile ettepanekuid, et maksusoodustusi tehtaks laevandusele ka Eestis.

Merendusega tegelevad inimesed loodavad, et see muudab Eesti laevanduse konkurentsivõimelisemaks ja merendus toob suuremat kasu ka Eesti majandusele.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: