Laevaomanikud kardavad maksusoodustusi lubava eelnõu toppama jäämist

Foto: ERR

Eesti Laevaomanike Liidu hinnangul on meremeestele maksusoodustusi lubav eelnõu toppama jäänud ja nad saatsid seetõttu peaministrile pöördumise. Majandusministeerium kinnitas, et eelnõu saab valmis paari nädala jooksul.

Suve alguses saadeti ministeeriumitesse kooskõlastusringile merelaevanduses kauaoodatud seadusmuudatused, mis vähendaks laevapere kõrgeid tööjõumakse. Kuna Eesti ümber pakuvad paljud riigid laevanduses maksusoodusi, aitaks see abinõu kaubalaevu Eesti lipu alla tagasi tuua, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kava hakkas veeteede amet välja töötama viis aastat tagasi, seetõttu on laevaomanike liidule arusaamatu, miks on asi lõpusirgel venima jäänud.

Laevaomanike liidu nõunik Jaan Kalmus ütles, et nad küll teavad, et rahandusministeerium ja sotsiaalminiseerium peavad majandusministeeriumiga arutelusid, aga mis on nende sisu ja kus praegu ollakse, pole kahjuks teada.

"Sellepärast me tegimegi oma pöördumise peaministrile, kus palusime, et võmaluse korral huvigrupid kaasata," põhjendas Kalmus.

Eelnõuga on tegelenud nii veeteede amet, sotsiaalministeerium kui ka rahandusministeerium, kes keeldusid esmaspäeval teemat kommenteerimast, viidates, et seadusloomet juhib majandusministeerium. Viimane samuti seaduse sisu avada ei tahtnud.

Majandusministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi ütles, et nad käsitlevad kogu paketti tervikuna ja tutvustavad seda laiemale üldsusele siis, kui see on kokku kirjutatud

Küsimusele, kas asi on jäänud venima, vastas ta, et arutelud on olnud põhjalikud ja otsest venimist protsessis ei ole. "Pigem on vaieldud selgeks kõik seni väga palju küsimusi tekitavad seni vastuseta jäänud küsimused. Aga arvestades, et tegemist on ka maksupõhimõtete muutmisega, siis need diskussioonid on põhjalikud."

Varasemast on teada, et eelnõu seab meremeeste maksubaasiks ehk selleks osaks, millelt maksu arvutatakse, 750 eurot iga töötatud kuu kohta. Ülejäänu on maksuvaba.

Teine muudatus puudutab sotsiaalmaksu, mida tööandja peaks maksma 33 protsendi asemel 20 protsenti ehk ainult pensionikindlustust kehtiva määra alusel. Tööandja ei pea maksma 13-protsendilist ravikindlustust, vaid meremehel tekib võimalus osta riiklik ravikindlustus endale ise.

Eeldatavalt järgmisel aastal jõustuvate muudatustega loodetakse Eesti lipu alla meelitada 15 kaubalaeva, millelt kokku laekuks makse 700 000 eurot.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: