Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riik pole täitnud lubadust paigutada alaliselt Saaremaale päästekopter

Foto: Postimees/Scanpix
Aastate eest mitmete ametnike poolt antud lubadus, et Kuressaares hakkab alaliselt baseeruma üks riigi päästekopteritest, on täituma lükatud määramatusse tulevikku, nentis Saaremaad külastanud siseminister Hanno Pevkur.

Veel mõned aastat tagasi kinnitasid kõrged politseijuhid, et 2013. aastaks hakkab Kuressaares alaliselt asuma üks riigi päästekopteritest. Tänane seis on aga selline, et aasta tagasi valminud Kuressaare kopteriangaar on ikkagi tühi ja kopter paikneb seal ainult 40-el päeval aastas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Siseminister Hanno Pevkur kinnitab, et Kuressaarde tuleb kunagi kindlasti 24/7 valmisolekuga päästekopter, aga millal - see aastanumber jääb ministri suust ka praegu tulemata. Ministri sõnul on kopteri hankimiseks vaja 17 miljonit eurot ning PPA-le igal aastal käitluskuludeks umbes miljon eurot.

Kui 2011. aastal osteti kolmas Agusta Westland kopter, anti lubadus, et just see õhusõiduk hakkabki baseeruma Kuressaares. Sellisel juhul oleks Läänemere vastutusalas päästekopter jõudnud võimalikku õnnetuspaika praeguse 2,5 tunni asemel 45 minutiga. Küsimusele, kas mingeid seadusi Eesti riik praegu sellega ei riku, vastas siseminister, et kindlasti ei riku.

"Meil on siin (Saaremaal) mehed olemas ja ka kopter maandub siin iga teatud aja tagant. Ja kui me arvestame seda, et me oleme suurendanud ka kaitsevõimekust läbi liitlaste kohalolu Ämaris, siis liitlaste olemasolu Ämaris tähendab automaatselt ka seda, et meil peab kogu aeg olema kopterivõimekus tagatud," selgitas Pevkur.

Riigikogu liige Kalle Laanet möönab, et kunagiste lubaduste ja praeguse olukorra vahel on käärid. "Turvalisus ei ole meil Eestis ega ka mujal Euroopas privileeg, vaid see on eelkõige eestlase põhiseaduslik õigus sellele. Ja kiiremale reageerimisele teistele saartele, on see siis Vilsandi, Abruka, Ruhnu - annab ikka ajavõitu reageerimine Kuressaarest tunduvalt. Ma usun, et me suudame inimeste elusid päästa tänu sellele tunduvalt rohkem, kui Kuressaares asub päästekopter."

Praegu tuleb päästekopteril Tallinnast võtta suund Lääne-Eesti saartele umbes sajal korral aastas.

 

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: