USA endine suursaadik Moskvas: Snowden oli venelastele taevamanna

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix
Ameerika Ühendriikide endine suursaadik Moskvas Michael McFaul arvab, et USA endise luuretöötaja Edward Snowdeni põgenemine ja Venemaale jäämine oli Venemaa ja president Vladimir Putini jaoks suur edu ning lausa taevamanna. Ta rääkis ka sellest, miks Putin tema arvates Krimmi üle võttis.

McFaul, kes lahkus Moskvast selle aasta veebruaris, rääkis sellest 24. juunist kuni 3. juulini Colorado osariigis Aspenis toimuval ideedefestivalil. Tema arvates said Snoowdeni loost kasu nii Vene luure kui ka poliitika, vahendasid The Foreign Policy jt

Endise diplomaadi sõnul ei ole tal küll teada, et riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) endine töötaja oleks salajast informatsiooni venelastega jaganud, kuid tema arvates on kindel, et venelased teevad tõenäoliselt kõik selleks, et saladused Snowdenilt kätte saada. Kui Snowdeni tasemel teadmistega Vene luuretöötaja oleks tulnud Ühendriikidesse, oleks talle samal moel kohe varjupaik antud, rääkis ta.

"See oli venelaste jaoks otsekui taevamanna," ütles McFaul.

Miks Venemaa Krimmi ära võttis?

Asapenis esinedes puudutas McFaul ka Ukraina kriisi. Ta rääkis, et president Putin võiks igal hetkel lõpetada relvastatud konflikti selles riigis, kui ta seda ainult tahaks. Selleks piisaks McFauli arvates Putini teleesinemisest, milles ta kutsuks Vene-meelseid aktiviste üles relvi maha panema.

McFaul ei nõustunud väidetega, et Krimmi Venemaaga ühendamise põhjus oli Kremli soov Nõukogude Liit taastada. Diplomaadi arvates tegi Moskva seda, reageerides Ukraina valitsuse lagunemisele ja president Viktor Janukovõtši võimult kõrvaldamisele. USA peab Janukovõtšit Putini lähedaseks liitlaseks.

Ta rääkis, et 2014. aasta algul tegi Valge maja tõsist tööd, olles vahendaja Janukovõtši ja tema poliitiliste oponentide vahel. Kui aga need läbirääkimised ei õnnestunud ning Janukovõtš Ukrainast põgenes, leidis Putin, et ameeriklased on teda petnud, pannes ametisse uue, Moskva suhtes vaenulikul meelestatud valitsuse.

"Pärast seda ütles [Putin]: "Käigu nad põrgusse. Ma ei muretse selle pärast, mida nad [ameeriklased ja eurooplased] minust arvavad," rääkis McFaul. Ja siis otsustas ta minna Krimmi."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: