Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased ootavad Atlandi tuura naasmist Narva jõkke

Atlandi tuura mulaaž.
Atlandi tuura mulaaž. Autor/allikas: Heidi Tooming/Wikimedia

Atlandi tuura asustati möödunud aastal edukalt Narva jõkke ning praegu loodavad teadlased, et tuurad tulevad oma kodujõkke tagasi.

Esimesed 400 tuurakala lasid mullu sügisel Narva jõkke Eesti loodushoiukeskuse teadlased. Tegemist oli umbes aasta vanuste Kanadast lennukiga Eestisse toodud Atlandi tuura maimudega, vahendas saade "Uudis+".

Kui haruldased kalad uue kodupaiga omaks võtavad, võiks tulevikus jälle rääkida Läänemere tuurast ehk kalast, mida kunagi Narva jõe üheks kuulsamaks asukaks peeti.

Väidetavalt on just tuurakala kujutatud Narva linna vanematel pitsatitel ja vappidel.

Eesti loodushoiukeskuse kalateadlase Meelis Tambetsi sõnul on nendeni jõudnud juba rõõmustavad teated selle kohta, et tuur on uues elupaigas kanda kinnitanud.

"Me märgistasime need kalad enne lahtilaskmist ära just selle mõttega, et vaadata, kuidas neil läheb. Ja praeguseks oleme saanud tagasisidet, et kala on täitsa jõudsalt mööda Soome lahte levinud," ütles Tambets.

Kala on levinud mööda Eesti rannikut pidi Lääne suunas. Viimati saadi tuura kätte Muuga kandis, mis tähendab, et vette lastud maimud on liikunud 200 kilomeetrit Läände.

Venemaalt on teatatud kahe tuura kättesaamisest. Samuti on kätte saadud kaks kala Soomest.

"Need on väga selged ilmingud sellest, praeguseni on küll väga hästi läinud," ütles Tambets.

Et kalu aga Soomest ja Venemaalt kätte saadakse tähendab, et Narva jõest paneb tuurakala plehku. "See, et ta teeb suured tiirud, oli ootuspärane. Läheb jah ja rändab mööda Läänemerd ning ühel heal päeval tuleb tagasi," ütles Tambets.

Tambetsi sõnul on Narva jõgi olnud ajalooliselt tuura jõgi ning vahepeal on tuur Narva jõest lihtsalt välja püütud.

Narva jõkke lastakse kalad seetõttu, et kaladel on komme jätta oma päritolujõgi lõhna järgi meelde. Sealt, kust kala eluring alguse saab, sinna tuleb ta tagasi.

"Lasemegi nad Narva jõkke ja ootamegi, et nad tuleksid just nimelt Narva jõkke tagasi."

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: