Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaart parvlaeva Estonia katkenud teekonnast

27. septembri õhtul kell 19 pidanuks parvlaev Estonia lahkuma Tallinna sadamast. Väljutakse aga 15 minutit hiljem. Ilmaolud on normaalsed – tuulekiirus kümme meetrit sekundis, nähtavus hea. Kell 0.30 on laev sunnitud kiirust vähendama 19 sõlmelt 14-le, sest enam kui 20 meetrit sekundis puhuv edelatuul on tõstnud lained 7-meetriseks.

Kell 0.55 kostab vali pauk, viie minuti jooksul on kosta müra ning inimesed tunnevad laevakeres tugevat vibratsiooni. Kümme minutit hiljem on kosta kolksatusi vastu laeva keret ning kell 01.15 viimane suurem raksatus, millega murdub laeva küljest visiiriluuk. Kaptenisillal puudub visuaalne ülevaade visiirist, kuna ülemised tekid varjavad silla vaateväljast laeva nina.

 

Kaptenisilla vaatevälja varjasid laeva ülemised tekid ning laeva küljest visiiri murdumist ei olnud sillalt võimalik näha. Joonise allikas: Estonia huku lõppraport.

Laev täitub veega, kuna autoteki kaudu sisse tunginud vesi täidab kiiresti sirgjoonelise šahtina üles kulgevad trepikoridorid.

Kell 01.20 on laev küljele kaldu 30 kraadi. Vesi on tunginud mootoriruumi. Neli mootorit seiskuvad. Elektrisüsteemid lülituvad välja. Kaptenisillalt ei suudeta seetõttu öelda hädaabikutsungis laeva koordinaate.

Kell 01.35 on vesi tunginud kaptenisilda. Veerand tundi hiljem kaob laev radarilt. Vees on üle 20 päästeparve ja kaks päästepaati. Neis olevad inimesed on märjad, kuna päästepaadini jõudmiseks tuli hüpata külma vette.

Esimesena jõuab kell 02.10 sündmuskohale reisilaev Mariella, kes suudab veest pardale tõmmata 15 inimest. Teisena hädakutsungit kuulnud reisilaev Isabella suudab päästa 17 inimelu. Laevadel puuduvad kiirpäästepaadid, mida saaks veesata, et tuua vees hulpivaid inimesi suure laeva külje alla. Suure reisilaevaga aga ei saa vees olijatele lähedale minna, kuna tekib oht tõmmata inimene sõukruvide vahele.

Ühtekokku pääseb 989 pardal olnust 137, neist 43 on meeskonnaliikmed, 94 reisijad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: