Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ossinovski: küsimus ei ole ainult minu isikus, vaid meie mitmekultuurilises ühiskonnas

Foto: ERR

Haridusminister Jevgeni Ossinovski, kelle suunal rahandusminister Jürgen Ligi täna hommikul sotsiaalmeedias halvustava postituse tegi, ütles, et küsimus ei ole vaid tema isikus, vaid see solvas suurt hulka Eesti inimestest.

Ossinovski ütles ETV saates "Ringvaade", et Jürgen Ligi on ka varem suhtunud oma vestluskaaslastesse ülima lugupidamatusega ning tänane ei ole üllatav. Samas ei tähenda see tema sõnul, et see oleks nüüd kuidagi enam aktsepteeritav.

"Sel konkreetsel puhul on asi sedavõrd hullem, et rahandusministri arsenali on tulnud ka rahvusvpõhised, etnilised sildistamise võtted, mis 21. sajandi Euroopa riigi valitusjuhi sõnapruuki kuuluda ei tohiks.
Nii et minu hinnangul pole küsimus isegi minu isikus, vaid selgelt on meie mitmekultuurilises ühiskonnas sedatüüpi rahvuslikult sildistamine lubamatu, kindlasti ka solvav, mitte ainult minule, vaid suurele hulgale Eesti inimestest," rääkis ta.

Ossinovski märkis, et Ligi asemel ei kahtleks tema hetkegi ning oleks nüüdseks juba tagasiastunud.

Haridusminister rääkis saates, et teda on rahvuse põhiselt diskrimineeritud kooli ajal kaasõpilaste poolt ning ka poliitikas on sedatüüpi solvanguid ette tulnud. "Aga üks asi on see, kui seda teevad lihtsad inimesed, kes avaldavad oma arvamust, teine asi on see, kui seda teeb valitsuse liige, kes kannab ka suuremat eetilist vastutust selles osas, mida ta teeb ja teisest küljest peab ta kandma demokraatlikke väärtusi," ütles Ossinovski.

"Sisserändaja poeg", "juurteta"

Ligi tegi täna hommikul sotsiaalmeedias Ossinovski aadressil solvava postituse, mille pärast palus mõni tund hiljem vabandust.

Eileõhtuses "Foorumis" tõstatus väljarände küsimus, milles Ligi hinnangul on süüdi nõukogude võimust tulemine ja sellega seotud mahajäämus. Ossinovski vaidles sellele seisukohale vastu ja märkis, et seda ei saa vabanduseks tuua.

Ligi kirjutas Facebookis, et Ossinovski seisukoht pole muud kui juurtetus ja teadmatus. "Mees arvab, et ajalugu algas temast ja kõigis teemades järgib sama inetut klišeed, et eelmine valitsus tegi nii ja naa ja nüüd tuli tema. Ajades totaalselt segi seaduspära ja riigi süü."

"Just see ignorants küsimuses, kust me alustasime, on noorte äramineku suurim stiimul. Minister peaks rääkima, et tasub kannatada ja pingutada, meil läheb aina paremini (Soomel ju mitte), tema ütleb, et nõukogude võimu ei tohi süüdistada, tema ajab asja korda. Tema, sisserändaja poeg roosast erakonnast peaks olema üliettevaatlik, aga ta ei teagi vaadata," kirjutas Ligi.

Mõned tunnid hiljem otsustas Ligi oma sõnade pärast vabandust paluda: "Ma vabandan Jevgeni Ossinovski ees Facebookis antud kommentaari pärast. Tema päritolule ei ole ega saagi mul olla ühtki etteheidet, vastupidi, imetlen tema Eesti-meelsust ja keeleoskust".

Ligi tahtis enda sõnul öelda, et meil on peale kasvanud noor põlvkond, kes näeb üle mere justkui majanduslikku paradiisi ja peaks kogu aeg saama selgitusi, et meil tuleb oma heaolu nimel tööd teha, et meie mahajäämus Soomest kiiresti väheneb.

"Telesaates, kus jutuks pidanuks olema tuleva aasta eelarve, ei tohiks Eestile valusaid pikaajalisi protsesse, olgu demograafia või majandus, taandada eelmise valitsuse süüks, ja poliitikud sõltumata erakonnast ei peaks end distantseerima ajaloost ega riigi edusammudes. Veelkord, minu teravus oli ettevaatamatu ja ma vabandan."

Mitmed poliitikud - nende hulgas sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser, IRL-i esimees Urmas Reinsalu, eurosaadik Kaja Kallas, riigikogu keskfraktsiooni juht Kadri Simson ja paljud teised - on Ligi sõnakasutuse hukka mõistnud. Ka peaminister Taavi Rõivas kritiseeris Ligi ütlust, kuid lisas, et ta usub, et vaatamata sellele ebameeldivale väljaütlemisele on Ligi oma tööd teinud väga hästi ja tugevat rahandusministrit on Eesti jaoks kindlasti vaja.

President Toomas Hendrik Ilves ütles rahandusminister Jürgen Ligi hukkamõistu pälvinud sõnakasutust kommenteerides, et Ligi ja peaminister Taavi Rõivase praegustest otsustest sõltub Eesti täitevvõimu usaldusväärsus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: