Difteeria ja teetanuse vastane tasuta vaktsineerimine Eesti elanikke ei huvita ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Difteeria ja teetanuse liitvaktsiin on Eestis ainus täiskasvanutele suunatud tasuta vaktsiin, mida sellele vaatamata aktiivselt ei kasutata.

2014. aastal vaktsineeriti difteeria-teetanuse liitvaktsiiniga 23 537 täiskasvanut, neist enamikku ehk 17 881 inimest vaktsineeriti traumapunktides alles pärast traumat või saadud vigastust ehk enne potentsiaalse nakatumise ohtu, teatas terviseamet.

Eestis registreeriti viimased teetanuse haigusjuhud 2013. aastal, siis haigestus üks inimene ja 2011. aastal, mil haigestus kaks inimest. Viimane difteeriasse haigestumine registreeriti Eestis aastal 2001, kuid meie lõunanaabrite juures Lätis haigestus 2014. aastal difteeriasse 13, aasta varem 14 inimest.

Kummagi haiguse läbipõdemine kaitsvat immuunsust ei anna, seepärast tuleks lasta end isegi pärast haiguse läbipõdemist vaktsineerida.

Vaktsineerimine ja revaktsineerimine

Eestis alustatakse difteeria ja teetanuse vastase vaktsineerimisega vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale laste kolmandal elukuul. Teine ja kolmas vaktsineerimine toimuvad vastavalt kuuenädalaste vahedega ning neljas 21 kuud pärast esimest vaktsineerimist. Seejärel revaktsineeritakse 6-7-aasta ja 15-16-aasta vanuses ning edasi peaks iga üks ise hoolitsema selle eest, et iga 10 aasta tagant saadud kaitset uuendada.

Difteeria ja teetanuse revaktsineerimise võimaluse kohta tuleks küsida perearstilt, nakkuskeskusest või vaktsineerimiskabinetist. Vaktsiin on patsiendile tasuta, kuid vaktsineerijal on õigus võtta teenustasu vaktsineerimise eest.

Terviseamet rõhutab, et oluline on lasta kõik vaktsineerimised sisse kanda oma immuniseerimispassi. Immuniseerimispassi võiks kaasas kanda, sest teetanuse vastu vaktsineeritud inimest ei ole ootamatu vigastuse korral vaja uuesti vaktsineerida.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: