Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: USA hävitajad F-22 ja A-10 Tallinna kohal ja Ämaris

{{1441359039000 | amCalendar}}

Täna keskpäeval maandusid Ämari lennubaasis kaks Ameerika Ühendriikide õhuväe hävitajat F-22 Raptor. ERR-i uudisteportaali fotograaf Siim Lõvi jäädvustas fotodele USA lennukite ülelennu Tallinnast. 

"Need lennukid opereerivad ainult väga valitud lennubaasides ning F-22 tänane maandumine on suur tunnustus kogu Eesti õhuväe professionaalsusele, millega tagame ööpäevaringse Ämari lennubaasi ning seire- ja juhtimisvõime toimimise tasemel, mis vastab ka maailma tugevaima õhuväe tipptehnika kasutamise nõuetele," ütles õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien.

"On kindlasti oluline kohalolekudemonstratsioon ja solidaarsuse näitamine ja ma arvan, et praeguses julgeolekuolukorras on see kindlasti oluline sõnum," ütles kaitseminister Sven Mikser "Aktuaalsele kaamerale".

"Me keegi ei räägi tänasel päeval külma sõja aegsest staatilisest, väga suure-mahulisest kohalolekust. Pigem me töötame selle nimel, et võimalikult suur hulk liitlaste vägesid, üksusi saaksid kogemuse koostöötamisest Eesti kaitseväega, saaksid kogemuse sellest, kuidas Eestit vajadusel kaitsta," lisas ta.

Seda, kas F-22 võiks Eestis kunagi näha ka Balti õhuturbe rotatsioonil, meie kaitseminister öelda ei oska. Mikseri sõnul on aga kindel see, et USA õhujõud on Eestis ka tulevikus kohal.

Augusti lõpust kuni septembri keskpaigani toimub neljast hävitajast F-22 koosneva Ameerika Ühendriikide lennusalga külaskäik Euroopasse. Tegemist on seda liiki ülimoodsate lennukite esmakordse visiidiga Euroopasse.

"Ma kunagi lendasin F-15C tüüpi hävitajaga, mis on vanem ja F-22 teeb piloodi heaks tegelikult väga palju ning nii saame lihtsamini teha muid asju. Meie hävitaja on lennukõlbulik iga ilmaga, päeval ja öösel. Nii et, me saamegi lennata iga ilmaga ja öösel," rääkis F-22 piloot David Ruiz.

Visiit näitab Ameerika Ühendriikide panust Euroopa julgeoleku tugevdamiseks ja kinnitab liitlastele, et USAle on tähtis liitlaste julgeolek. Hävitajate eesmärk on ka harjutada koostööd liitlaste õhuvägedega ning tutvumislendude kaudu tundma õppida Euroopa õhuruumi. Ühtlasi on külaskäik heaks harjutuseks lennukeid vastuvõtvate riikide õhuvägedele.

Euroopat väisavad hävitajad kuuluvad USA õhuväe 95. hävitajate eskadrilli koosseisu, mis baseerub Tyndalli lennubaasis Floridas. Euroopas viibides baseeruvad hävitajad Saksamaal Spangdahlemi lennubaasis.

F-22 Raptor on USA õhuväe uusim hävitaja. Oma stealth-omaduste (vargtehnoloogia), relvastuse, avioonika, manööverdusvõime ning juhitavuse poolest loetakse lennukit maailma parimaks. Praegu on F-22 ainus uude, nii nimetatud viiendasse hävitajate põlvkonda kuuluv relvastuses olev hävitaja maailmas. Lennuki relvastuses on nii õhk-õhk kui ka õhk-maa relvad.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: