Kõrgõzstani valimised võitsid venemeelsed parteid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Valijad. Autor/allikas: Vyacheslav Oseledko/AFP/Scanpix

Kõrgõzstani parlamendivalimiste tulemusena moodustavad valitsuskoalitsiooni ilmselt venemeelsed erakonnad.

Valimisametnikud teatasid, et kui loetud oli 99 protsenti häältest, juhtis venemeelne Sotsiaaldemokraatlik Partei 27 protsendiga. Opositsiooniline Respublika-Ata Zhurt oli 20 protsendiga teisel kohal, vahendas Reuters.

120-kohalisse parlamenti pääsemiseks ületas valimiskünnise kuus parteid, kes toetavad president Almazbek Atambajevi Venemaa-poliitikat.

Sotsiaaldemokraadid on jätkuvalt Atambajeviga lähedalt seotud, kuigi ta astus erakonna esimehe kohalt tagasi 2011. aastal, mil ta presidendiks valiti.

Kõige tõenäolisemad koalitsioonipartnerid Sotsiaaldemokraatidele on Kõrgõzstan, Onuguu-Progress ja Bir Bol, kes said kokku umbes 30 protsenti häältest. Parlamendis enamuse saavutamiseks vajaliku koalitsiooni loomine peaks kulgema sujuvalt.

Kuuendaks jäi 8 protsendiga Ata Meken, mis on olnud küll valitsuse suhtes kriitiline, kuid kuulus ise eelmisesse koalitsiooni.

Viimastel aastatel on Kõrgõzstan liikunud järjest lähemale Venemaale ja eemale Läänest. USA sulges mullu oma õhuväebaasi Kõrgõzstanis, mida USA kasutas alates 2001. aastast alanud Afganistani operatsiooni ajal. Suhted USA-ga pingestusid veelgi, kui Washington otsustas anda inimõiguste auhinna etnilisele Usbekistani dissidendile, kes on mõistetud eluks ajaks vangi, süüdistatuna viha õhutamises kokkupõrgetes usbekkide ja kirgiiside vahel 2010. aastal.

Venemaal on Kõrgõzstanis õhuväebaas. Moskva on kustutanud suure osa Kõrgõzstani võlakoormusest ja viinud riigis läbi suuri majandusprojekte. Umbes miljon kirgiisi töötavad Venemaal.

Kõrgõzstan kuulub Venemaa juhitud sõjalisse blokki ja Euraasia majandusliitu. 2011. aastal hääletas lahkuv parlament ühehäälselt selle poolt, et nimetada üks Tian Shani mäestiku mägi Venemaa presidendi Vladimir Putini järgi.

Lääne vaatlejad: valimised olid konkurentsivõimelised, kuid esines ka puudusi

Kõrgõzstani parlamendivalimised olid Lääne vaatlejate hinnangul konkurentsivõimelised ja pakkusid valijatele laia valikut.

Samas kutsusid vaatlejad riiki üles parandama valimiste toimumise protseduure ja läbipaistvust. 

"Valimisi iseloomustasid elav kampaania, kuid erapooletu info kättesaadavus valijatele oli piiratud," ütlesid OSCE, Euroopa parlamentaarse assamblee ja Euroopa Parlamendi vaatlejad. 

Nende sõnul oli valimispäev üldiselt sujuv, kuid tõid puudustena välja näiteks biomeetrilise registreerimisega kiirustamise ja suured protseduurilised probleemid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: