Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Volkswagen kutsub Euroopas tagasi töökodadesse 8,5 miljonit autot

Saksa autotootja Volkswagen kutsub Euroopas töökodadesse 8,5 miljonit autot, millele on paigaldatud petutarkvara heitgaasitestide manipuleerimiseks. Baltikumis on tagasikutsutavaid sõidukeid ligi 14 000.

Möödunud kuul lahvatanud Dieselgate'i skandaal tähendab, et Volkswageni insenerid ei tulnud mootorite arendamisel toime keskkonnanõuete täitmisega ja selle varjamiseks töötasid nad välja süsteemi, mis testide ajal lülitab mootori teisele režiimile, vähendades sellega kütuse põlemistemperatuuri, et saada lämmastikdioksiid normi piiresse. Mootori tavarežiimis on aga heitgaasi näit kuni 40 korda normist kõrgem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hetkel töötavad Volkswageni insenerid, ma julgen öelda, et ööd ja päevad selle nimel, et leida lahendus, et mida teha selliste mootoritega. Esimesed katsetused tarkvaraga ei ole viinud soovitud tulemuseni," rääkis HITEH Autoteeninduse tegevjuht Raul Põdersalu.

"Praegu võib olla kaks versiooni," ütles Tallinna tehnikaülikooli autotehnika professor Jüri Lavrentjev. "Üks versioon on see, et muudetakse tagasi programmid selliselt, et nad enam mingeid andmeid ei muuda, ja nüüd sõltub sellest, kas siis heitgaasid vastavad normidele või mitte. Ja kui nad ikka ei vasta normidele, siis see lõhnab suurema autode ümberehituse järele. Tuleb panna lisaseade, mis neid heitgaase puhtamaks teeb. Ja see võib juba tähendada mitme tuhande eurost ümberehitust [---] iga auto puhul. Võib-olla muutub ka ümberseadistamise korral kütusekulu. Et murekoht on siin täitsa olemas."

Milline see lahendus ka olema saab, siis tänastele asjassepuutuvatele autoomanikele peaks ümberseadistuskulu katma autotootja.

"Kindlasti tulevad erinevad kohtuprotsessid, üritatakse tagasiulatuvalt mingeid saastetasusid arvutada, viiviseid. Volkswagen on teatavasti 6,5 miljardit eurot eraldanud reservi sellega toimetulemiseks. Nüüd on teada, et sellega nad toime ei tule. Ma arvan et neid kohuprotsesse jagub siin aastateks," ütles Raul Põdersalu.

On ka selliseid hinnanguid, et Volkswagen kaotab oma juhtiva positsiooni maailma autoturul ja küsimuse all on isegi Volkswageni grupi edasi eksisteerimine sellisel kujul," nentis Jüri Lavrentjev.

Volkswageni Baltikumi turundusjuht Anda Bundlevska ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Baltikumis on ligi 14 tuhat autoomanikku, kes hoolduskutset võivad oodata. Peale Volkswageni puudutab see ka Audi, Škoda ja Seati sõidukeid, millel on EA189-tüüpi diiselmootor. Täpsemad detailid tagasikutsumise protsessi kohta peaksid selguma järgneva kuu jooksul.

Diselgate'i tulemusena võib tulevikus oodata diiselautode hinnatõusu, sest keskkonnanõuete täitmiseks uute tehnoloogiate arendamine muutub aina kallimaks. Samal ajal lõikab praegusest olukorrast aga vilju bensiinimootoriga autode turundus ja müük.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Allikas: Eeva Esse

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: