Austraalia pagulaskeskuse rahutused lõpetati pisargaasiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Austraalia migrantide kinnipidamiskeskus Jõulusaarel.
Austraalia migrantide kinnipidamiskeskus Jõulusaarel. Autor/allikas: Amnesty International/Reuters/Scanpix

Austraalia immigratsiooniministri Peter Duttoni sõnul kasutas politsei pisargaasi, et lõpetada Jõulusaarel asuvas migrantide kinnipidamiskeskuses olnud rahutused.

Rahutused algasid pühapäeval, pärast seda, kui keskusest põgenenud Fazel Chegeni leiti surnult, vahendas BBC.

Kinnipeetavad migrandid süütasid hoonetes tulekahjusid ja barrikadeerisid end keskusesse, kus olid ka relvad.

Politseijõud saabusid kinnipidamisasutusse korda looma teisipäeva varahommikul. Immigratsiooniministeerium teatas, et baarikaade ehitanud ja kompleksis korra loomisele vastu hakanud kinnipeetavate suhtes tuli kasutada teatud jõudu. Kinnipeetavad ähvardasid kasutada ka relvi ja isevalmistatud relvi.

Ministeeriumi kinnitusel taastati kord peamiselt läbirääkimiste ja koostöö abil. Dutton ei kinnitanud väiteid, et politsei kasutas ka kummikuule. Ministri sõnul said viis kinnipeetavat vigastada, kuid nende olukord ei ole eluohtlik.

Keskuse hooned said tõsiselt kahjustada.

Dutton süüdistas rahutustes "paadunud kriminaale, kes immigratsioonikeskusesse on paigutatud".

Jõulusaarel toimuvat on keeruline kinnitada, sest meediat üldiselt sinna ei lasta.

Jõulusaar on osa Austraalia migrandikeskuste võrgustikust. Sinna saadetakse paatidega riiki saabuvad migrandid, kuid seal majutatakse ka välismaalasi, keda ootab kuritegude pärast Austraaliast väljasaatmine.

Austraalia saadab kõik kinnipeetud asüülitaotlejad Jõulusaarele, samuti Manuse saarele Paapua Uus-Guineas ja Nauru saarele. Valitsuse sõnul on asüülitaotlejate teekond üle mere Austraaliasse ohtlik ja seda kontrollivad kriminaalsed jõugud ning valitsuse kohus on see lõpetada. Kriitikute sõnul lükatakse asüülitaotlused sageli tagasi rassi järgi ja see kahjustab Austraalia mainet.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: