Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parlamendi sotsiaalkomisjon on apteekide omandipiirangute seaduse suhtes erimeelne

Sotsiaalministeerium ei jaga konkurentsiameti seisukohta, et apteekide uued omandipiirangud takistavad konkurentsi. Konkurentsiamet pole olnud rahul piiranguga, mille järgi peab alates aastast 2020 kuuluma kõigis apteekides enamusosalus proviisoritele. Parlamendi sotsiaalkomisjoni liikmed ei ole päris ühel meelel, kas juba heaks kiidetud seadus tuleks ümber teha.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Koka (IRL) sõnul tegeleb sotsiaalministeerium praegu ravimiseaduse mõjude analüüsiga. Enne selle valmimist pole aga mingit mõtet juba heakskiidetud seadust komisjonis uuesti avada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

”Seadus on rakendunud ja toimib. Ei ole mingit põhjust seda avada enne, kui selleks on mõjuvad põhjused,” tõdes Kokk.

”Kindlasti on küsimus selles, et kui 2020 1. aprill kätte jõuab, kuidas apteegiturg sel hetkel on – kas hulgimüüjad on valmis müüma oma apteeke ja kas on proviisoreid, kes on valmis neid ostma,” lisas ta.

Ka sotsiaalkomisjoni reformierakondlasest liikme Jüri Jaansoni meelest pole praegu mingit põhjust seaduse üle vaatamiseks. Ta pidas vajalikuks täpsustada, et ka 2020. aasta aprillis jõustuvates nõuetes ei sätestata ainult proviisorinõuet.

”Apteeki võivad avada ka näiteks täitevameti asutused ja omavalitsused,” toonitas Jaanson.

Kindlalt toetab seadusse kirjutatud proviisorite enamusosaluse nõuet ka opositsiooniline Keskerakond.

”Konkurentsiamet ei ole tahtnud aru saada, et ravimi- ja apteegiteenus on lihtsalt tervishoiuteenuse üks liike ja siin ei ole tegemist vaba ettevõtlusega,” märkis sotsiaalkomisjonis Keskerakonda esindav Marika Tuus-Laul.

Küll toetab aga küsimuse taasavamist koalitsiooni kuuluvate sotsiaaldemokraatide esindaja Helmen Kütt.

”Konkurentsiamet on andnud arvamuse, mida ühelt poolt ravimitootjate liit toetab, proviisorite koda aga taunib – siis midagi pole parata, tulebki uuesti tulla sotsiaalkomisjonis selle teema juurde. Tõsiselt tuleb suhtuda nii riigikontrolli, õiguskantsleri, aga ka konkurentsiameti seisukohtadesse,” leidis Kütt.

Aivar Koka sõnul kohtuvad komisjoni liikmed homme sel teemal konkurentsiameti juhiga.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: