Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kross: Kadõrov on loonud Tšetšeeniasse Putinile lojaalse "gangsterite riigikese"

Foto: Stringer/Reuters/Scanpix

Riigikogu liikme ja julgeolekueksperdi Eerik-Niiles Krossi hinnangul täidab Ramzan Kadõrov Putini režiimi jaoks võimu kehtestamisel ja huvide täitmisel võtmerolli, mistõttu on Kreml andnud Tšetšeenia liidrile sisuliselt puutumatuse.

Eerik-Niiles Kross ütles saates "Ringvaade", et Tšetšeenia autonoomse piirkonna juht Ramzan Kadõrov on suhteliselt värvikas kuju, kes mängib tema hinnangul Venemaa presidendi Vladmir Putin jaoks olulist rolli.

"Ma usun, et tema roll ei valmista muret, mitte ainult Euroopale ja Läänele, vaid ehk mingi määral isegi Kremlile, sest Kadõrov on olnud viimasel ajal peaaegu avalikus tüli Vene julgeolekuteenistus FSB-ga," selgitas Kross.

Nimelt on soovinud FSB kuulata üle Kadõrovi lähikondlasi ning ametiasutused on nõudnud Tšetšeenia juhi taandamist, kuid senimaani on Putin teda alati kaitsnud.

"Kui kunagi soovis Tšetšeenia president Dudajev, kes ei olnud radikaalne moslem, kukkus läbi sekulaarse vabariigi loomisel, siis täna on Kadõrov, kes on Putini poolt ametisse pandud, loonud de facto täiesti iseseisva riigi," leidis Kross.

See tähendab, et Vene administratsioon laseb Kadõrovil teha Tšetšeenias, mida ta soovib, ning seejuures on Kadõrov praktiliselt karistamatu.

Gangsterite riigike Tšetšeenia

"Tema sõdurid toimetavad ka Venemaa territooriumil, sest ette on tulnud juhtumeid, kus kadõrovlased on läbi viinud kättemaksu operatsioone Moskvas, mille järel on nad põgenenud tagasi Tšetšeeniasse, kust neid Vene võimudele enam kätte ei anta," rääkis Kross.

"See on selline gangsterite poolt valitsetud riigike," lisas julgeolekuekspert.

Küsimus on aga selles, et kui palju Kreml laseb Kadõrovil tegutseda. "Tundub, et ühest küljest on see kasulik, kui Kadõrov on lojaalne Putinile ja kordab seda kõik võimalikel juhtudel, siis on tal valge kaart ja ta võib teha mis ta tahab," sõnas Kross.

Kadõrovlased võitlevad täna Ida-Ukrainas ning Putin on Krossi sõnul kasutanud Tšetšeenia juhi eraarmeed ka Vene opositsiooni vastastes rünnakutes.

Tasakaalumäng

"On neid, kes ütlevad, et mingil hetkel võib selline olukord muutuda ohtlikuks ka Putinile ja Kremlile. Samuti on märke sellest, et Kadõrov jälgib ISIS-e tegevust ning vaatab uhkeid Päris lahe naftariike, mistõttu võib ta mõlgutada mõtteid oma kalifaadist," leidis Kross.

Samas kui Kadõrov peaks hakkama Moskva vastast kurssi järgima, siis loomulikult on Venemaal võimalus autonoomse piirkonna liidrist jagu saada, kuid Krossi sõnul pole see nii lihtne, sest Vene võimud ei soovi praegu tšetšeenide vastu sõdida.

"Putin kasutab Kadõrovit mõnes mõttes vastukaaluna ja selline tasakaalumäng on Vene valitsejatele väga omane, sest ka Stalinil oli samasugune süsteem ehk ta oli mitmeid võimukeskusi, kuid ta ei lasknud neil mitte kunagi minna väga tugevaks," meenutas julgeolekuekspert Kross, kes märkis, et kadõrovlased on Putini jaoks vahend, mille abil oma võimu kehtestada.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: