Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

AK Nädal: Ramzan Kadõrovist on saanud Kremli rusikas

Foto: Mikhail Klimentyev/TASS/Scanpix

Tšetšeenia liidrist Ramzan Kadõrovist on saanud Kremli rusikas, kelle abil vastaseid hirmutada, ja vahel ka tappa, nentis "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Kui mõelda Venemaa kuulsamatele poliitmõrvadele - Anna Politkovskaja ja Boriss Nemtsovi tapmisele, siis viivad niidid ikka Tšetšeeniasse ja sealt tagasi Moskvasse. Ning Kadõrov jätkab oma hirmukampaaniat: sel nädalal pani ta Instagrammi välja video, millega tegi kahele Vene opositsioonipoliitikule üsna ühese tapmisähvarduse.

Kui maa Tšetšeenia juhi Ramzan Kadõrovi jalge all tuliseks läheb, korraldatakse Tšetšeenia pealinnas Groznõis tema toetuseks otsemaid massimiiting. Näiteks kaadrid jaanuari lõpus, kui Kadõrov oli Venemaal kriitika all opositsiooni otsese ähvardamise eest.

Nõukogude aegu meelde tuletaval toetusmiitingul olid ka Kadõrovi sõbrad Venemaalt, teiste seas Kremli-meelse mootorratturite klubi Ööhundid juht Aleksandr Zaldostanov, keda rohkem tuntakse hüüdnime Kirurg järgi.

"Tahan öelda, et vaenlastele võime vastata vaid oma solidaarsusega, solidaarsusega Venemaa presidendile ja meie ühtsusega. Soovin öelda, et peame endiselt võitlema oma vabaduse eest - vabaduse eest olla vastu Ameerika demokraatiale," rääkis Zaldostanov miitingul.

Vene opositsiooni ähvardamist ei ole Kadõrov lõpetanud. Selle nädala alguses tema Instagrami kontole pandud videos võttis ta kaks Kremli-kriitikut sõna otseses mõttes sihikule.

"Oleme koos Mihhail Kasjanoviga snaipripüssi sihikul. Peame seda otseseks üleskutseks tapmisele ja tegime selle kohta avalduse uurimis- ja korrakaitseorganitele. Kuid me näeme juba peaaegu aasta täielikku karistamatust, mis puudutab meie seltsimehe, Vene opositsiooniliidri Boris Nemtsovi demonstratiivset tapmist. Kõik selle tapmise niidid viivad selgelt Groznõisse või lähevad läbi Groznõi," selgitas Vladimir Kara-Murza.

Kara-Murza jaoks on video väga häiriv ka seepärast, et teda ennast püüti läinud aastal mürgitada. Ellujäämise tõenäosus oli vaid 5 protsenti. Just päev enne mürgitamist ilmus Kadõrovi kodulehele samalaadne ähvardus opositsioonile, nagu ka koos sellenädalase videoga, mille sõnumiks oli: "Kes aru ei saanud, saab nüüd aru".

"Ma ei kahtle, et see mürgitamine, tapmiskatse oli seotud minu ühiskondlik-poliitilise tegevusega Vene opositsioonis," rõhutas Kara-Murza.

Starsbourgis salvestatud sihikuvideole jäi ka Eesti poliitik Mailis Reps, kes samuti peab videot otseseks tapmisähvarduseks Vene opositsioonipoliitikute suunas.

"Kui vaadata, mis Venemaal üldiselt toimub, ja vaadata inimõiguste organisatsioone ja opositsiooni, siis ei ole kahtlustki, et tegemist on sõna otseses mõttes eluohtliku tööga. Ja kuidas, milliste meetmetega inimesi kõrvaldatakse selle töö juurest, on erinev, aga kahjuks läbi tšetšeenide on see, mida kõige rohkem usutakse. Ja sama tehnikat me näeme täna Ida-Ukrainas, kus kõige julmemad ja hullemad kuriteod on läbi tšetšeeni kurikuulsate võitlejate," rääkis Reps.

Ameerika politoloog ja Venemaa-analüütik Paul Goble nimetab Ramzan Kadõrovi tegevust Venemaa "tšetšeniseerimiseks".

"Sel kriminaalsel režiimil, mille Ramzan Kadõrov on Groznõis rajanud, on üha suurem mõju kogu ülejäänud Venemaa Föderatsioonile. Arvan, et see on Putini kavatsus. Arvan, et Venemaa Föderatsioon liigub üha enam kriminaalse riigi poole ja Kadõrov on siin teejuhiks," tunnistas Goble.

"Nagu ta on öelnud - ta läheb sinna, kuhu öeldakse, sest ta on presidendi jalaväelane. Jutt on siis Venemaa presidendi jalaväelasest," sõnas Venemaad tundev Raivo Vare.

Vare sõnul on Putinil Kadõrovit vaja mitmel põhjusel - esiteks, et hoida ära igasuguseid rahutusi mitte ainult Tšetšeenias, vaid kogu Kaukaasias. Ja siis muidugi Kremlist teisiti mõtlejate pidevaks hirmu all hoidmiseks.

"Esiteks näidatakse, et vaadake, millised lõukoerad on siin keti otsas. Ärge te siin jamage, jurage, kohe tuleb veel hullem ja koledam loom ja sööb teid kõiki ära. Teine variant on see, et mingil määral püütakse teda positsioneerida ka eeskujuna, aga mitte nüüd klassikalises mõttes eeskujuna, et kopeerige teda, pigem sellise eeskujuna - isikliku loojaluse eeskujuna. See moment on oluline - isiklik lojaalsus," rääkis Vare.

Venemaa avalikkus Kadõrovi macho-taktikat - kas meiega, siis Putiniga, või meie vastu - siiski heaks ei kiida, kuid hoidub enamasti avalikust kriitikast, sest see võib olla ohtlik. Nii et Venemaa tšetšeniseerimisprotsessi vaadatakse vaikides pealt.

"Kadõrovi käitumine on tekitanud väga negatiivset vastukaja mitte ainult Venemaa opositsiooni seas, vaid ka Venemaa regionaalsete poliitikute seas, sest Venemaal on mälestused Tšetšeenia sõdadest, esimesest ja teisest, seni väga valulised," tunnistas ajakirjanik Jekaterina Vinokurova.

Kadõrovi ametiaeg lõpeb ametlikult kahe kuu pärast. Kui president Putin teda kohe uuesti ametisse ei nimeta, tulevad Tšetšeenias septembris - väidetavalt - vabad valimised, kuhu kõik poliitilised jõud oma kandidaate võivad esitada. Ent kindel võitja on mõistagi juba teada - küsimus on vaid selles, kas ta saab 99,6 või 99,9 protsenti häältest.

"Kui Kadõrov maha võetaks, siis ainult nii, et ta tapetaks. Kui Putin käsiks tal Tšetšeenia juhi kohalt tagasi astuda, vastaks ta, et mul on 20 000-meheline armee selja taga, te ei saa mind sundida. Ja nende meeste kasutamine on Vladimir Putini ja Kremli jaoks veelgi hirmutavam stsenaarium, kui status quo säilitamine," lausus Paul Goble.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: