Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raporti kohaselt varjasid kaks USA katoliku piiskoppi sadu pedofiiliajuhtumeid

Austraalia meeleavaldaja pedofiilidest vaimulike vastu protestimas 29. veebruaril. Lause plakatil:
Austraalia meeleavaldaja pedofiilidest vaimulike vastu protestimas 29. veebruaril. Lause plakatil: "Sa pole kunagi liiga vana, et saada vahistatud lapsepilastamise eest." Autor/allikas: David Gray/Reuters/Scanpix

Ameerika Ühendriikides avaldati vandemeeste kogu raport, mille kohaselt on kaks rooma-katoliku piiskoppi varjanud sadade laste seksuaalset väärkohtlemist. Prokuratuuri raporti andmetel on viimase 40 aasta jooksul rohkem kui 50 piiskoppi või kõrget vaimulikku kasutanud seksuaalselt ära kokku sadu lapsi.

Peamistelt süüdistatakse Pennsylvania piiskoppi James Hoganit, kes juhtis Altoona-Johnstowni piiskopkonda aastatel 1966-1986, ja tema järeltulijat piiskop Joseph Adameci. Hogan suri 2005. aastal, Adamec läks aga 2011. aastal pensionile, vahendasid Yle, AFP, AP ja Pittsburgh Post-Gazette (lisatud ka täismahus raport).

Hogan olevat süüdistajate kinnitusel varjas seksuaalkuritegusid sellega, et liigutas kahtluse alla sattunud vaimulikke teistesse ametitesse. Näiteks ühel korral määras ta seksuaalkuritegudes kahtlustatava preestri poistekooli. Adamec on aga raporti andmetel ähvardanud nii kahtlustatavaid kui ka ohvreid kirikuvandega, samuti on ta proovinud neid raha abil vaikima sundida.

Väidetavalt oli Adamec loonud isegi tabeli, mille alusel vaikimistasu maksti - näiteks, kui ohvril oli vaid riided seljast ära võetud, sai ta vaikimise eest 10 000-25 000 dollarit, kui tegu oli aga otsese suguaktiga maksti ohvrile 50 000-175 000 dollarit.

80-aastane Adamec on oma advokaadi vahendusel süüdistused tagasi lükanud.

Kohtule tunnistusi andnud piiskopkonna ametnik ütles, et piiskoppidel oli mõju ka politseinike ning muude võimuesindajate seas. Mõjuvõim olevat mingil perioodil olnud isegi nii suur, et kui ohvrid või nende lähedased politsei poole pöördusid, suunati nad kirikuvõimudele kaebust esitama.

147-leheküljeline raport avalikustati pärast kaks aastat kestnud uurimist ning tõendite hulgas on ka piiskopkonna salajane arhiiv, selgitas peaprokurör Kathleen Kane.

Ametlikke kriminaalsüüdistusi pole hetkel kellelegi esitatud, sest osa ahistajatest on juba surnud, kuriteod on juriidiliselt aegunud või mõnel juhul ei soovi psüühiliselt traumeeritud ohvrid kohtusse tunnistama tulla.

Altoona-Johnstowni praegust piiskoppi Mark Bartchakit milleski ei süüdistata ja ta on öelnud uurijatele ka pedofiiliakahtlusega vaimulike nimesid. Samas on võimud nentinud, et piiskopkonna puhastamine kahtlastest vaimulikest võtab liiga palju aega.

Suurem pedofiiliat puudutav kriis USA rooma-katoliku kirikus sai alguse 2002. aastal, kui ajalehel The Boston Globe õnnestus veenda kohut ja sundida Bostoni peapiiskopkonda avalikustama andmeid pedofiilidest vaimulike kohta, keda oli probleemide esilekerkimise korral lihtsalt teisele ametikohale suunatud. Skandaal levis üle kogu riigi ning kestab endiselt. Ka teisi rooma-katoliku kiriku piiskopkondi kutsutakse USA-s üles oma salajasi andmeid kahtlaste vaimulike kohta avalikustama.

USA katoliku piiskoppe ühendava organisatsiooni US Conference of Catholic Bishops andmetel on piiskopkonnad alates 1950. aastast maksnud seksuaalkuritegude ohvritele kokku rohkem kui 4 miljardi dollari eest hüvitisi.

Suur pedofiiliaskandaal on hetkel katoliku kirikut räsimas ka Austraalias ning praegu on üks võtmeisikutest, kardinal George Pell andnud Vatikanis selgitusi Austraaliast kohale saabunud politseiuurijatele. Peamiselt süüdistatakse Pelli selles, et ta aitas Melbourne'i peapiiskopina töötades maha vaikida rohkem kui 150 lapse seksuaalset ärakasutamist vaimulike poolt.

Hetkel Vatikani majandusküsimuste eest vastutav kardinal Pell on seni kõrgeim vaimulik, kes on tsiviilvõimudele on pedofiiliajuhtumite asjus tunnistusi andnud. Ta on selgitanud, et uurimise all oleval perioodil valetati kahtlaste vaimulike ametite vahel liigutamise asjus ka talle endale. Samuti ütles ta, et kirikuvõimud tegid tohutuid vigu ja katastroofilisi otsuseid, kui nad ohvriteks sattunud lapsi ei uskunud ning lootsid liiga palju eksinud preestrite nõustamise peale.

Kardinal Pell rõhutas, et tal on tunnistuste andmiseks paavst Franciscuse täielik toetus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: