Seksuaaltervise liit: HIV levib, sest noortel ei ole raha kondoomide jaoks ({{commentsTotal}})

Kondoomid.
Kondoomid. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Üha enam levib Eestis HI-viirus sugulisel teel ja üha enam ka noorte seas, siis peab Eesti seksuaaltervise liit hädavajalikuks, et riik suurendaks ennetustegevuse rahastamist ja kaaluks noortele kas soodushinnaga või tasuta kaitsevahendite, näiteks kondoomide jagamist.

Läinud aastal nakatus Eestis 270 inimest HIVi. Eesti on jätkuvalt uute HIVi nakatumisjuhtumite poolest Euroopas esimene. Kokku on Eestis juba üle 9200 HI-Viiruse kandja, vahendavad ERR-i raadiouudised.

Kuna viimaste aastate statistika näitab, et homoseksuaalide ja süstivate narkomanide asemel tabab viirus üha nooremaid ja heteroseksuaalseid inimesi, siis on tuleb riigil tõsta panuseid ennetustegevuses. Nii arvab Eesti seksuaaltervise liit.

Liidu president Marie Abel soovitab riigil näiteks jagada noortele kas soodushinnaga või tasuta kondoome.

"Küsitlustes on noored välja toonud seda, et kondoomid on nende jaoks liiga kallid. Praegu on noorte nõustamiskeskustes võimalik saada tasuta kondoome, aga sellega ei peaks asi piirduma. Seetõttu oli üks mõte, mida me välja tõime see, et kondoomide kättesaadavust peaks riiklikult parandama. Need võiksid olla kättesaadavad ka kõikvõimalikes muudes tervishoiuasutustes ja niisugustes kohtades, kus inimesed liiguvad," rääkis Abel.

Abel ütles, et ta näeb ka oma töös üsna tihti noori, kes on jäänud rasedaks või haigestunud mõnda suguhaigusesse, kuna neil pole olnud raha kaitsevahendeid osta.

"Noortel on rahalised võimalused piiratud. Kui nende inimestega nelja silma all rääkida, siis tihti tunnistatakse, et ei ole raha osta kondoome ja rasestumisvastaseid vahendeid. See puudutab märksa suuremat hulka noori, kui me arvata võiksime," märkis ta.

Sotsiaalministeeriumist öeldi, et erinevate kampaaniate käigus on kondoome tasuta jagatud, ent suuremates kogustes jagamine ei pruugi olla kõige efektiivsem.

"Kindlasti meie jaoks on oluline, et kondoomid oleksid hästi kättesaadavad, sest see on kõige lihtsam vahend end nii HIV-i eest kaitsta kui ka teiste haiguste eest, mis seksuaalselt levivad, aga süsteemset plaani, et kuidagi riik doteeriks kas kondoomide maksumust või massiliselt neid tasuta jagada, ei ole," rääkis ministeeriumi asekantsler Ivi Normet.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: