Trump kutsus üles karistama abordi teinud naisi, kuid mõtles seejärel ümber ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: Scott Olson/Getty Images/AFP/Scanpix

Juhul, kui abort ebaseaduslikuks kuulutatakse, tuleks aborti teinud naisi karistada, ütles vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiv Donald Trump kolmapäeval.

Miljardäri väljaütlemist tabas kriitika nii abordi pooldajate kui ka vastaste poolt ning hiljem asus tema kampaaniameeskond avaldust kiiremas korras täpsustama. Väidetavalt olevat Trumpi tegelik seisukoht see, et abordi seaduslikkuse üle peaksid otsustama osariigid ning ebaseaduslikuks kuulutamise korral tuleks karistada arste, kes sellest hoolimata abortide tegemist võimaldavad, vahendasid Reuters ja BBC.

Kõik sai alguse sellest, et telekanal MSNBC lasi eetrisse videoklipi intervjuust, mis täismahus avaldatakse hiljem. Trump avaldas arvamust, et juhul, kui USA-s abort ära keelatakse, üritaks osa naisi seda teha illegaalselt.

"Mingisugune karistus peaks neile siis olema," märkis ta. Kui saatejuht temalt küsis, milline see karistus täpselt olema peaks, siis ei osanud ta midagi öelda.

Kui väljaütlemist kritiseerima hakati, saatis Trumpi kampaaniameeskond välja pressiteate, mis kandidaadi juttu täpsustas. "Arst, või ükskõik milline isik naise suhtes selliste ebaseadusliku teo korda saadab, tuleks võtta vastutusele, mitte naine. Naine on siin samasugune ohver nagu elu tema üsas," seisis teates, kus rõhutati, et Trumpi seisukoht polevat muutunud.

Abort on olnud pikka aega vaidlusalune teema USA poliitikas, kuigi Ameerika Ühendriikide Ülemkohtu otsuse kohaselt on abort seaduslik juba 1973. aastast saadik. Abordi saaks uuesti ebaseaduslikuks kuulutada ainult Ülemkohus või põhiseaduse muutmine. Abordivastasus on samas üks olulisi teemasid kristlastest konservatiivide jaoks, kellel on eelkõige Vabariiklikus Parteis mõjukas positsioon.

Samas ei pälvinud Trumpi äsjane väljaütlemine mingit erilist heakskiitu traditsioonilistelt konservatiividelt, sealhulgas tema peamiselt rivaalilt Texase senaatorilt Ted Cruzilt. Viimane rõhutas, et Trump ilmselgelt ei saa aru, et nn pro-life poliitika ei käsitle ainult veel sündimata last, vaid samal määral ka ema. "Järjekordselt on Donald Trump demonstreerinud, et ta ei mõtle asju tõsiselt läbi, vaid ütleb ükskõik mida, et tähelepanu pälvida," lausus Cruz.

Vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgiv Ohio kuberner John Kasich teatas samuti, et mingil juhul ei tohiks karistada ema. Kasich ise on öelnud, et on üldjuhul abordi vastu, kuid teatavatel erakordsetel juhtudel - näiteks vägistamise puhul - peab ta seda lubatuks.

Konservatiivid on juba pikemat aega rääkinud, et Trump on konservatiiviks hakanud alles pärast kandideerima hakkamist ning viitavad tema minevikule, kus ta on toetanud nii Demokraatlikku Parteid kui aborti.

Ka mitmed abordivastased organisatsioonid ütlesid, et Trumpi seisukohad nende omadega ei kattu, ning tuletasid meelde, et näiteks USA rooma-katoliku piiskopid pole oma abordivastastes pöördumistes mitte kunagi kutsunud üles karistama abordi teinud naisi.

Loomulikult häirisid Trumpi sõnad poliitikuid ja organisatsioone, kes peavad aborti lubatuks. ,

"Just siis, kui tundus, et asi ei saa enam hullemaks minna. Kohutav ja väga kõnekas," kommenteeris demokraatide seas USA presidendiks pürgiv Hillary Clinton, kes on ka varem pööranud tähelepanu Trumpi naistevastasele retoorikale.

"Naiste karistamise" koht algab videos ajal 2.08 - Toim.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: