Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

E-konsultatsioon toob suurematele tervisemuredele kiiremini leevendust

Tööst loobunud perearstide asemele uute leidmine on kulgenud visalt.
Tööst loobunud perearstide asemele uute leidmine on kulgenud visalt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Leevendamaks pikki eriarstijärjekordi, on haigekassa sõlminud järjest enamate haiglatega e-konsultatsiooni teenuse osutamise lepingu, mis võimaldab perearstidel oma patsiente akuutse mure korral kiiremini aidata ja vajadusel ka eriarsti visiidile saada. Eelis on aga Põhja-Eesti patsientidel, sest Lõuna-Eestis on teenuseosutajaid veel vähe.

Haigekassa rahastab e-konsultatsiooni teenust alates 2013. aastast ja perearst saab konsulteerida eriarstidega 13 erialalt: endokrinoloogia, uroloogia, reumatoloogia, otorinolarüngoloogia, pulmonoloogia, pediaatria, neuroloogia, hematoloogia, ortopeedia, kardioloogia, gastroenteroloogia, allergoloogia-immunoloogia ja onkoloogia erialal. Millised erialad järgmisest aastast lisaks tulevad, on alles kokkuleppimisel, kuid konsultatsioonid käivad infektsioonhaiguste, lastekirurgia, nefroloogia, sisehaiguste ja psühhiaatria üle, selgitas ERR-i uudisteportaalile haigekassa esmatasandi paketi arenduse talituse juht Külli Friedemann.

Sellist eriala, millele e-konsultatsiooni anda ei saaksiki, Friedmanni kinnitusel ei ole.

Teenus on suunatud perearstidele, kes olukorras, kus endal teadmisi või kogemusi napib, saavad arvuti vahendusel vajalikult eriarstilt konkreetse patsiendi jaoks ravijuhiseid küsida ning vajadusel kutsub eriarst patsiendi ka vastuvõtule - sedasi saab akuutsele probleemile ravi rutem, kui ise lootusrikkalt registratuurinumbrile helistades - on ju enamike eriarstide juurde kuudepikkused ravijärjekorrad, kui end üldse järjekorda panna õnnestub.

Haigekassaga on e-konsultatsiooni lepingu sõlminud Põh­ja-Eesti Regionaalhaigla, Kõrva-Nina-Kurguhaiguste Kliinik ja Tallinna Lastehaigla. Käesolevast aastast pakub Tartu Ülikooli Kliinikum e-konsultatsiooni teenust uroloogia erialal. Peatselt alustavad e-konsultatsiooni teenuse osutamisega perearstidele ka Ida-Viru Keskhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaigla, neist viimane alustab nelja erialaga: endokrinoloogia, uroloogia, allergoloogia-immunoloogia ja otorinolarüngoloogia (kõrva-nina-kurguhaigused).

Piiramatu mahuga teenus

Kui eriarstile pääsu takistab haigekassa rahastamise piir, siis e-konsultatsiooniks eelarve piiratud ei ole, seega loodab haigekassa, et teenuse maht suureneb veelgi. "Pärast esimest e-konsultatsiooni teenuse kasutuselevõtu aastat tõstsime teenuse hinda, et suurendada haiglate motivatsiooni teenuse osutamiseks," selgitas Friedmann, miks teenuseosutajaid visalt juurde on tilkunud. Perearstile maksab teenuse kasutamise arve alusel kinni haigekassa.

Maapiirkondades on eriarstiabi kättesaadavus veelgi piiratum kui suuremates linnades, sest seal kedagi peale perearstide polegi. Seetõttu on e-konsultatsioonist perearstidele suurt abi, ainult et Lõuna-Eestis on teenusega liitunud haiglaid vähe, mistõttu kasutavad Lõuna-Eesti perearstid teenust ka oluliselt vähem kui Harjumaa perearstid - patsienti ju Obinitsast Tallinna ravile ei saada, kuid ka reaalset teenust pakuks sama arst, kes perearsti e-konsultatsiooni käigus juba nõustas.

Meremäe valla perearst dr Katrin Rahusoov, kelle nimistusse ka mullune soome-ugri kultuuripealinn Obinitsa kuulub, rääkiski ERR-i uudisteportaalile, et tema on teenust kokku kasutanud kümmekonnal korral, kuivõrd Tartu Ülikooli Kliinikum ei olnud veel viimase ajani süsteemiga liitunud. Nüüd, mil aga väike erakliinik Medita e-konsultatsiooni pakub, on ta seda võimalust mõned korrad kasutanud.

Vajadus arstile pääseda võib kaduda

"Eeskätt olen e-konsultatsiooni võimalusi kasutanud mõne uroloogiapatsiendi korral. Kui esmased uuringud on tehtud, siis koostan digitaalse saatekirja e-konsultatsioonile. Selleks valin soovitud asutuse ja eriala ning sealt siis keegi spetsialistidest vastab. Vastus on tulnud tavaliselt paari päevaga. Vastu saan siis kas ravijuhised või kutse tulla kiiresti vastuvõtule - sedasi võib ravijärjekord olla lühem kui muidu," selgitas dr Rahusoov e-konsultatsiooni teenust.

Haigekassast selgitati, et e-konsultatsiooni järel vajadusel eriarsti vastuvõtule kutsudes sõltuvad ravijärjekorrad probleemi akuutsusest, kasutatakse triaaži nagu erakorralise meditsiini osakonnaski: kiiremat reageerimist vajavas olukorras pääseb patsient ka arsti vastuvõtule rutem. Laias laastus võib sedasi siis 1-2 nädalaga eriarstile pääseda.

Korra õnnestus dr Rahusoovil e-konsultatsiooni abil ka patsiendi käik Tartusse arstile ära hoida, sest eriarsti soovitatud ravimuudatus andis juba soovitud tulemuse ning uuesti arstile minema ei pidanudki.

Teenus kogub tasapisi populaarsust

Seetõttu on Meremäe perearst oma senise kogemuse põhjal e-konsultatsiooni võimalustega rahule jäänud. Ainult märguannet, et eriarsti vastus süsteemis ootamas on, igatseks veel - praegu peab perearst ise ehku peale "postkasti" ehk digilugu kontrollimas käima.

Teenuseosutajate lisandudes on ka teenus perearstide seas populaarsemaks muutunud. "Möödunud aastal kasutas e-konsultatsiooni võimalust 117 perearstikeskust 2514 korral,"kinnitas Külli Friedemann haigekassast, lisades, et peamiselt ongi tegemist Harjumaa perearstidega, kuivõrd enam e-konsulteerivaid eriarste tegutseb Tallinnas. "Aastaga on teenust tarbivate perearstikeskuste hulk kasvanud 85%."

Nagu ütles ka dr Rahusoov: ühe arsti positiivne kogemus innustab ka teisi teenust rohkem kasutama.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: