Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA politsei tuvastas, et 47 aastat tagasi tapetud naine oli Pätsi sugulane

Reet Jürvetson 18-aastaselt.
Reet Jürvetson 18-aastaselt. Autor/allikas: Erakogu

Los Angelese politsei tuvastas hiljuti, et 47 aastat tagasi leitud tapetud naine oli 19-aastane Eesti päritolu Reet Jürvetson.

1969. aasta 16. novembril leidis linnuvaatleja Mulhollandi teelt põõsastest naise surnukeha. Uurijate hinnangul oli teda umbes 150 korda kaela pussitatud, vahendas The Washington Times.

Naisel ei olnud kaasas isikut tõendavaid dokumente ja politsei nimetas ta Jane Doe #59-ks.

"See oli isiklik. See oli maniakaalne või viltu läinud armastus," ütles Los Angeles politseijaoskonna (LAPD) uurija Luis Rivera ajakirjale People.

Naise mõrva eest ei võetud kedagi vastutusele, kuid uurijad kaalusid võimalust, et juhtunuga on seotud kurikuulsa Charles Mansoni jõuk, kuna Mansoni järgijad olid kolm kuud varem mõne kilomeetri kaugusel asuvas majas pussitanud surnuks näitlejanna Sharon Tate'i ja veel mitu inimest.

Võimud ei suutnud ligi 50 aastat Jane Doe #59 surnukeha tuvastada, kuid läbimurre tuli möödunud aasta juunis, kui Reet Jürvetsoni sõber leidis internetist  ohvri surmajärgse foto ning võttis seepeale ühendust naise õe Anne Jürvetsoniga.

Õde võttis koheselt ühendust politseiuurijatega. DNA-testid näitasid, et tapetu oli Anne Jürvetsoni õde Reet.

Luis Rivera ja tema kolleeg külastasid mullu oktoobris vanglas viibivat Charles Mansonit ja palusid tal surnud naine tuvastada, kuid see ei andnud tulemusi.

"Uusi juhtlõngu ei tulnud. Me ei saa välistada, et sellega oli seotud Mansoni "perekond"," ütles Rivera, viidates noorte tapjate jõugule, kelle juht Charles Manson oli.

Nüüd loodavad uurijad tuvastada teise võimaliku kahtlusaluse, keda teatakse vaid nimega "John", kelle juurde armunud Jürvetson mõni kuu enne mõrva Kanadast Los Angelesse reisis.

"Nii uskumatu kui see ka ei tundu, mu vanemad ei mõelnud kunagi teatada politseile, et Reet on kadunud. Nad arvasid, et ta elab oma elu kuskil mujal ja kunagi saabub tema kohta ka uudiseid," kirjutas Anne Jürvetson eelmisel nädalal tehtud avalduses.

"Kuigi meie pere lootis, et ühel päeval saabub Reet koju, jõudsin ma lõpuks järeldusele, et ta on tõenäoliselt surnud. See on kurb ja abitu tunne, kui sa kogu aeg kahtled ja ei tea. Pärast kõiki neid aastaid seisame me silmitsi kurva tõega. Mu väike õde tapeti jõhkralt. Ma ei tahtnud seda kuulda," kirjutas naine.

Reet Jürvetson sündis Rootsis, kuid kasvas üles Montrealis. Los Angelesse reisis ta 19-aastaselt. Jürvetson oli riigipea Konstantin Pätsi venna Voldemari lapselaps.

Charles Manson kannab eluaegset vanglakaristust üheksa mõrva eest 1969. aasta suvel Lõuna-Californias.

Mansoni juhitud jõuk hoidis Los Angelest hirmu all ja raputas hipimaailma 1960. aastate lõpus. Manson uskus, et vaja on algatada apokalüptiline rassisõda ja ta andis oma järgijatele korralduse tappa üheksa inimest neljas erinevas rünnakus 1969. aasta suvel.

Tapetute hulgas oli režissöör Roman Polanski rase naine Sharon Tate ja veel neli inimest, kes tema kodus olid. Naise külmkapi uksele oli verega kirjutatud sõnad "Healter Skelter", mis on tuletatud The Beatles'i laulust "Helter Skelter" ja mis Mansoni arvates kuulutas ette rassisõda.

Kurjategijad arreteeriti ja selle neli liiget, nende seas Manson, mõisteti 1971. aastal süüdi mõrvas.

Charles Manson 1971. aastal ja 2009. aastal:

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: