Leht: Saksamaa tahab luua Euroopa armeed ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa soovib luua Euroopa armeed, kutsudes üles looma ühist sõjaväe peastaapi ja jagama militaarvarustust, selgub riigi kaitseplaanidest.

Finacial Times'i kätte sattunud nn "valges paberis" tuuakse välja sammud, et järk-järgult koordineerida Euroopa riiklike sõjavägede tegevust ja luua püsiv koostöö ühiste struktuuride alluvuses.

Dokumendis kutsutakse Euroopa tasemel kasutama kõiki võimalusi, mis Euroopa Liidu lepete alusel on võimalik, et luua tugev koostöö seda soovivate liikmesriikide vahel, luua ühine sõjaväe peastaap EL-i operatsioonide jaoks, kaitseministrite nõukogu ja parem koostöö tootmises ja sõjaväevarustuse jagamises.

"Mida rohkem meie, eurooplased oleme valmis jagama ühist koormat ja mida rohkem meie Ameerika partner on valmis ühiste otsustega kaasa minema, seda kaugemale transatlantiline julgeolekukoostöö areneb," seisab dokumendis.

Vastuseis kaitseintegratsioonile on juurdunud paljudes EL-i riikides ja takistanud edusamme ühise kaitse loomisel. Koordineeritud sõjaline võim Euroopas püsib jätkuvalt peamiselt NATO käes.

Samas on EL osalenud alates 2003. aastast umbes 37 julgeolekumissioonil.

Kui Saksamaa suudab Brüsselis seda ideed edasi suruda, võib ühise sõjaväe peakorteri loomine olla tähtis samm liidu võimekuse suurendamisel.

"Euroopa armee loomine on veel kaugel, kuid on strateegiliselt tähtis astuda selle jaoks vajalikke samme juba nüüd," kirjutas Bundestagi välisasjade komisjoni liige Roderich Kiesewetter ühes varasemas dokumendis.

Kuigi Saksamaa kavatses esialgu dokumendi avalikustada juuni alguses, lükati see asjaga kursis olevate inimeste sõnul Briti referendumi tõttu edasi juulikuusse.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: