Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Holland andis seksuaalvägivalla ohvrile loa eutanaasiaks

advent küünal
advent küünal Autor/allikas: ERR

20. eluaastates hollandlanna, kes oli aastaid seksuaalvägivalla ohver, sai Hollandi eutanaasiakomisjonilt loa vabatahtlikult elust lahkumiseks.

Komisjoni avaldatud kaasuses kirjeldatakse, et naine oli seksuaalse ahistamise ohver viiendast 15. eluaastani. Ta kannatas posttraumaatilise stressihäire, raske anoreksia ja hallutsinatsioonide all, kirjutas The Independent.

Arstide hinnangul oli tema seisund ravimatu, olgugi, et pärast intensiivset teraapiat läks naise vaimne seisund pisut stabiilsemaks. Otsuse vaagimisel märkisid arstid, et naine oli komisjoni poole pöördudes teovõimeline ning et tal ei olnud mõtlemist segavaid vaimseid häireid.

Komisjoni kuulusid lisaks arstidele ka psühhiaatrid.

Suurbritannias on teema tekitanud taaskord tulise arutelu selle üle, kas halastussurmad peaks olema lubatud või mitte.

Saareriigi puuetega inimeste õiguste eest seisva grupi esindaja Nikki Kenward sõnas, et temale on Hollandi otsus ühtaegu hirmus ja murettekitav, sest kaasuses on vaimse tervise spetsialistid kasutanud eutanaasiat seksuaalsest vägistamisest tekkinud keerulise ja sügava trauma ravimise asemel.

Briti parlamendiliige Robert Fello leidis, et taoline otsus saadaks justkui sõnumi, et inimesi, kel on väärkohtlemise ohvritena tekkinud vaimne haigus, karistatakse surmaga. "Et sa sind karistatakse surmaga seetõttu, et sa oled ohver," märkis Fello, kelle hinnangul tõestab Hollandi kaasus taaskord, miks võib halastussurma seadustamine väga ohtlik olla.

Eutanaasia ehk halastussurm on lisaks Hollandile lubatud Euroopas ka Belgias ja Luksemburgis.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: