Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitseväe luurekeskuse ülem: mina ei karda, et praegu sõda tuleks

Foto: ERR

Kuigi üha enam pakub kõneainet kaitseväe koostöö liitlastega, Venemaa sõjaline ettevalmistus ja vastaste luuretegevus Eestis, ei ole vaja reaalse sõjaolukorra tekkimise pärast hirmu tunda, leiab kaitseväe luurekeskuse ülem kolonelleitnant Kaupo Rosin.

"Selleks, et see nii jääks ja me midagi kartma ei peaks, tuleb teha tööd ja kaitseks valmistuda. Peame ka demonstreerima, et võtame enda ja liitlaste kaitset tõsiselt," sõnas Rosin ja lisas, et aktiivne eeltöö tagabki kindluse.

Möödunud nädalal ilmnenud väited sellest, et Venemaa on aktiivselt Eesti territooriumil luuranud, olid Rosina kinnitusel segu õppuse stsenaariumist ja intsidentidest. Droonidega õppuse territooriumi jälgimise või sildade pildistamisega, nagu Norra portaalis kirjeldati, ei ole Rosina kinnitusel luuretegevuses väga kaalukad vahendid.

Tema sõnul ei ole droon näiteks Kevadtormi jälgimiseks parim vahend, pigem kasutataks õppuse jälgimiseks signaalluurevahendeid, mis annavad toimuvast suurema pildi. Infrastruktuuri - näiteks sildade, teede jm - hindamiseks on pildistamine aga aegunud meetod, sest samaväärselt saab infot ka näiteks kaardirakendustest.

"Julgen väita, et selliste meetoditega see töö enam tänapäeval ei käi," märkis ta Norra julgeolekuportaalis esitatud luureväidete kohta.

Ta selgitas, et sõdurid peavad ette kandma kõigist kahtlastest tegevustest, mida märgitakse. Enamikel juhtudel ei selgu, et tegu oleks tõsiste intsidentidega, kuid samas võivad ka tähtsusetuna tunduvad vihjed anda niidiotsa, mis sobitub suuremasse pilti.

Venemaa sõjalise struktuuri muutmist ei saa aga tähelepanuta jätta, sest oma doktriinis on Eesti idanaaber ka selgelt sõnastanud, et näeb põhivaenlasena NATO-t. Seetõttu on Venemaa asunud üksusi formeerima ja disainima selleks, et nad suudaks pidada klassikalist konventsionaalset sõda.

Rosin sõnas, et Venemaa eelisteks võib pidada paremat õhutõrjesüsteemi ja ka kiirust. Aeglane otsustusprotsess ei ole luurekeskuse ülema sõnul Eestis probleem. Takistus võib tekkida juhul, kui otsus on vaja vastu võtta NATO tasemel.

"See on see, mida vastane teab ja arvestab ja sellele kindlasti ka mängitakse," sõnas ta.

Venemaa sõjalist valmistumist võib Rosina sõnul võrrelda Nõukogude Liidu aegse pideva sõjaseisukorra hoidmisega.

"Mina sõda ei karda. On oluline, et see ka nii jääks ja me ei peaks kartma midagi," lausus Rosin.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: