Türgi peaminister: genotsiidieelnõu heaks kiitmine oleks Saksamaa poolt irratsionaalne samm

Türgi peaminister Binali Yildirim ütles, et kui Saksamaa parlament võtab täna vastu armeenlaste genotsiidi resolutsiooni, oleks tegu irratsionaalse sammuga.
Valitsuserakonna Õigluse ja Arengu Partei rahvasaadikutele kõnet pidades rõhutas Yildirim, et tänane hääletus on kahe liitlasriigi suhete proovikiviks, vahendas Reuters.
Samuti märkis valitsusjuht, et sõjalised operatsioonid kurdi mässuliste vastu jätkuvad nii kaua, kuni kurdi rühmitused oma rünnakud lõpetavad ja relvad maha panevad.
Saksamaal opositsioonis olevad rohelised on esitanud eelnõu, millega kuulutataks 1915. aastal aset leidnud armeenlaste massimõrv genotsiidiks, ning suure tõenäosusega võetakse see täna Bundestagis vastu. Sarnaseid samme on varem astutud mitmetes riikides, näiteks Prantsusmaal ja Kanadas ning alati on see toonud kaasa terava kriitika Ankara poolt.
Resolutsioonieelnõu esitati ajal, kui liidukantsler Angela Merkel loodab rändekriisi lahendamisel abi just nimelt Türgilt ning ei saa seega tõsiseid erimeelsusi president Recep Tayyip Erdoganiga endale lubada. Merkel on öelnud, et toetab resolutsiooni, aga tänasel hääletusel ta muude kohustuste tõttu ei osale.
Erdogan on Berliini hoiatanud
Üleeile hoiatas Saksamaad president Erdogan isiklikult. "Kui [Saksamaa] astub sellisesse mängu, siis see võib meie diplomaatilistele, majanduslikele, poliitilistele, kaubanduslikele ja sõjalistele sidemetele haiget teha," sõnas Erdogan ajakirjanikele Izmiris. "Kõik need [sidemed] tuleks ümber arvestada," lisas ta.
Türgi presidendi sõnul on ta sel teemal rääkinud ka Merkeliga. "Me hindame olukorda pärast hääletust," sõnas Erdogan ja märkis, et resolutsioon ei oleks rahvusvaheliselt siduv.
Türgi on tunnistanud, et I maailmasõja ajal hukati palju kristlastest armeenlasi Ottomani võimude poolt, kuid Ankara ei tunnista endiselt, et ohvreid oli nii palju ehk 1,5 miljonit, et tapatalguid viidi läbi organiseeritud kampaania raames ning et selle korraldamiseks oli antud käsk Ottomani võimude poolt.
Toimetaja: Laur Viirand