Kersti Kaljulaid: president peab olema seal, kus keeruliseks kisub

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kersti Kaljulaid. Autor/allikas: ERR

Presidendikandidaat Kersti Kaljulaid leiab avalikus kirjas Eesti ajakirjandusele, et presidendi roll on olla olemas seal, kus parasjagu keeruliseks kisub ning lubab erapooletult kaasa aidata Eesti elu kitsaskohtade kaotamisele.

"Presidendi roll on kirjeldatud põhiseaduses. Aga presidendil on alati tema sõna jõud, millest põhiseadus ei räägi. President ei saa pakkuda lahendust igale Eesti elu probleemile, kuid juba probleemi sõnastamine ja selle välja ütlemine on väga suur samm lahenduse poole. Seda saab ja peab president tegema. Nõudlikult, vastutustundlikult ja erapooletult. Kuid alati mitte avalikult. Ikka vastavalt vajadusele nii, et liiguksime lahenduse poole," selgitas Kaljulaid.

Kaljulaid tõdes, et tal ei ole programmi ja presidendil ei pea peagi seda olema, kuna programmid on erakondadel.

"Erakondadel on valimiste eel kohustus mõelda, kuidas täpselt me edasi liigume. Presidendil peavad aga olema seisukohad. Need muudavad presidendi tegutsemise arusaadavaks ja ettearvatavaks. Need annavad rahvale selge arusaamise, millel põhinedes president Eestis ja maailmas toimuva kohta sõna võtab," märkis ta.

Tema sõnul on kodanikku tema valikutes toetav riik eetiline riik ehk eetiline on selline Eesti, kes enesekindlalt aitab nõrgemaid eelarvest enne, kui hakkab kulutama neile, kes peaksid olema tugevad.

"Toetus on neile, kes ei saa oma vabadusi realiseerida, sest on lapsed, haiged või mingil põhjusel hariduseta. Kõigile teistele on mõeldud vabadused. Ei ole tingimata vaja igakülgseid ettevõtlustoetusi. Aga tingimata on vaja koole, lasteaedu, spordikoole, spordivõimalusi ja terviseedendust. Eetilisel Eesti riigil on käed-jalad täis tööd, millega ta peab tegelema, et rahvust hoida, kaitsta ja arendada. Et luua enesekindlat eestimaalast," ütles Kaljulaid.

Kaljulaiu sõnul peab arusaamine riigist ja tema pakutavast muutuma nii, nagu ühiskond areneb ning Eestist on kujunenud kodanikeühenduste riik.

"Meie kõik olemegi riik. Peale maksutulu panustavad Eesti inimesed järjest enam oma riiki tegudega, ajaga, sõnaga. On aeg võtta see ressurss kasutusele. Tuleb leida, kuidas seal, kus meid on vähe, või vajatakse üsna spetsiifilist tuge, saab osa avalikke teenuseid võtta üle kolmas sektor," leidis ta.

Kaljulaiu arvates on Eesti keskmise sissetuleku lõksus, kust saab välja just Eestile sobivate lahendustega, kus trendide jälgimisest enam ei piisa.

"1000-eurose keskmise palgaga riik ei vaja enam lihtsaid lahendusi nagu välisinvestorite pakutav tehnoloogia ja sissetöötatud turustuskanal. Nüüd peame astuma innovatsiooniliidrite hulka. Me olemegi astumas, olen kindel," tõdes Kaljulaid.

"Presidendi roll on Eestis väga oluline. Kui minust saab esmaspäeval president, siis hakkan peagi kõrvaldama oma suurimat puudust, seda, et Eesti inimesed ei tunne mind. Teen seda nii palju kui võimalik ja nii kiiresti kui võimalik, jätmata unarusse muid presidendile seatud ülesandeid ja kohustusi," kinnitas Kaljulaid.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: