Ungari rahvahääletusel ei osalenud piisavalt inimesi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1475462875000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix / Reuters

Ungaris pühapäeval korraldatud rahvahääletusel Euroopa Liidu põgenikekvootide üle ei osalenud piisavalt inimesi.

Võimupartei Fideszi esialgsete andmete kohaselt osales kaheksast miljonist hääleõiguslikust kodanikust 43 protsenti, kui vaja oleks olnud rohkem kui 50 protsendi osalemist.

Hääletajatest peaaegu kõik ehk 98 protsenti olid põgenikekvootide vastu.

"See on suurvõit kõigile neile, kes seisavad rahvusriigi eest ja usuvad demokraatiasse," ütles erakonna aseesimees Gergely Gulyas.

Peaminister Viktor Orbán viitas loiule osalemisele juba varem päeval.

"Suurem osalusprotsent oleks olnud kahtlemata parem, kuid seaduslikud tagajärjed saavad olema täpselt samad. Oli vaid üks eeltingimus, et põgenikekvootide vastustajad oleksid enamuses," märkis peaminister.

Opositsiooniparteid olid kutsunud inimesi üles referendumit boikoteerima.

Peaminister Orban hoiatas laupäeval, et massiränne ohustab Euroopa turvalist eluviisi ning ütles, et ungarlastel on "kohus võidelda Brüsseli eliidi läbi kukkunud liberaalsete meetodite vastu".

Orbán on ka varem rõhutanud, et osalusprotsendil ei ole "poliitilist tähtsust".

"Kui on rohkem "ei" kui "jah" hääli, siis see tähendab, et ungarlased ei nõustu reeglitega, mida EL-i bürokraadid tahavad meile kehtestada," ütles ta reedel.

Orban kinnitas pühapäeva õhtul oma toetajatele kõneledes, et Euroopa Liidul ei õnnestu Ungarile põgenike sundkvoote peale suruda.

"Brüssel ei saa oma tahtmist Ungarile peale suruda. Rahvahääletusel küsiti tegelikult, et kas Brüssel või Budapest. Ja võitis Budapest," rääkis peaminister.

"Ma kavatsen esitada põhiseadusemuudatuse, mis peegeldab rahva tahet. Me sunnime Brüsselit mõistma, et nad ei saa eirata Ungari rahva arvamust," lisas Orban.

Orban loodab, et sarnased referendumid sunnivad Bürsseli meelt muutma

Ekspertide hinnangul ei muuda referendum suurt midagi Euroopa Liidu ja Ungari suhetes ega ka Euroopa Liidu põgenikepoliitikas ning tegu oli pigem sisepoliitilise sammuga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ungari valitsuse teatel on referendum sellest hoolimata poliitiliselt ja õiguslikult siduv, opositsiooni hinnangul ei saa valimiskomisjonis läbikukkunuks kuulutatud referendum seda kuidagi olla. Valitsuse avalduse vastu pole sugugi ainult vasakpoolsed ja liberaalid, ka paremäärmuslik Jobbik leiab, et referendum on selgelt läbi kukkunud. Nende meelest on konservatiivist peaminister end ebaõnnestunud referendumiga narriks teinud nii Ungari rahva, Euroopa Liidu ja kogu maailma ees ning ainus jõud, kes ungarlasi tegelikult sisserändajate eest kaitsta suudaks, on ikkagi Jobbik ise.

"Brüssel peab nüüd tegema tähtsa otsuse, on nende kord otsustada. Euroopa Liit on demokraatlik kogukond. Ühes nende liikmesriigis otsustas nüüd 98 protsenti referendumil osalenuist, et nad ei nõustu Brüsseli kavatsustega," lausus Orban.

Ka Euroopa Komisjon lähtub tõigast, et referendum on läbi kukkunud ning pole õiguslikult siduv.

"Kui referendum oleks õiguslikult kehtiv, oleks Komisjoni seisukoht, et me võtame seda arvesse. Et aga Ungari valimiskomisjon selle õigustühiseks kuulutas, saame me öelda, et me arvestame ikkagi selle tulemusega. Me austame Ungari rahva demokraatlikku tahet: nii nende, kes hääletasid, kui nende, kes seda ei teinud," selgitas Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas.

Euroopa poliitikavaatlejad leiavad, et pole üldse oluline, kas referendum õnnestus või mitte, sest Brüsseli ja Ungari suhetes ei muuda see tegelikult midagi. Euroopa Liidu võimukoridorides teati juba ammu, et ungarlased põgenikke ei taha ning Ungari valitsus omakorda teadis, et Brüsselis seda teatakse.

Ka täna hommikul said välisajakirjanikud Budapesti elanike küsitledes pea ainult põgenikevastaseid vastuseid.

Orban loodab nüüd, et teised Euroopa riigid korraldavad samalaadseid referendumeid ning sunnivad sellega Brüsseli põgenike asjus meelt muutma.

Toimetaja: Laur Viirand, Arni Alandi

Allikas: AFP-STT-BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: