Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stoicescu: Rootsi õhuruum on NATO-le juurdepääsuks Läänemerele kriitilise tähtsusega

Soome ja Rootsi on tihendamas kaitsekoostööd NATO ning Ameerika Ühendriikidega, kuid ei soovi alliansiga liituda. Kriisi teravnemise korral võib aga NATO-l vaja minna näiteks Rootsi territooriumi vägede või varustuse toimetamiseks Balti riikidesse.

Kaitsekoostöö Soome, Rootsi, USA ja NATO vahel tiheneb - NATO Walesi tippkohtumisel sõlmiti koostöömemorandumid vastuvõtva riigi toetuse osas Rootsi ja Soomega, sõjalise koostöö kokkuleppeid on hiljuti sõlmitud USA-ga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii Soome kui ka Rootsi ilmselt mõistavad, et konflikti puhul Läänemere piirkonnas nad segatakse samuti sellesse.

"Kui Rootsi ja Soome ei oleks mures rahvusvahelise olukorra pärast ja nad ei hindaks seda võimalust, et Venemaa ei austa seda, et nad ei ole NATO liitlased ja võib-olla tahaksid konfliktist välja jääda, siis nad ei teeks ju nii palju koostööd NATO-ga," arutles rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

Kui vastasseis NATO ja Venemaa vahel peaks Läänemere piirkonnas eskaleeruma, võib NATO vajada Soomet ja Rootsit varustuse ja inimeste toimetamiseks Balti riikidesse, eriti arvestades, et ainus maismaaühendus Poola kaudu ehk nn Suwalki koridor võib olla kinni või ebapiisav.

"Sellises õudusunenäo stsenaariumis saavad Rootsi õhuruum ja ka põhiline infrastruktuur, eriti lennuväljad, sadamad olema väga kriitilise tähtsusega selleks, et tagada liitlaste tegevusvabadust ja efektiivset tegutsemist meie piirkonnas," märkis Stoicescu.

Riigikaitsekomisjoni liige, erukindral Ants Laaneots kinnitas samuti, et NATO liikmel Taanil ja neutraalsel Rootsil on elutähtis roll Läänemere üle kontrolli hoidmisel.

"Kaks strateegilist saart on Läänemeres - need on Bornholm ja Gotland. Ja väga tähtis on, et nende saarte peremehed oleks hoolitsenud selle eest, et saared on kaitstud," ütles Laaneots.

Kalev Stoicescu nimetas Rootsi õhuruumi kriitiliseks juurdepääsu omamisel Läänemerele. Ja mitte ainult ülelendamise mõttes.

"Kui lennata üle Norra ja Rootsi, siis oled ju kohe Läänemere kohal ja õhuruumi kasutamise õigus ei tähenda ainult lendamist, vaid ka õigust sealtkaudu rakette lasta või mida iganes enesekaitseks," ütles Stoicescu.

"Rootslased on võtnud meie nõu kuulda Gotlandi saare suhtes, mis oli viimase ajani militariseerimata. Nüüd on nad sinna paigutanud vähemalt ühe kompanii," ütles Laaneots.

Põhjanaabrid üritavad pääseda NATO tagahoovi ilma alliansiga liitumata, kuid kriisi korral võib hoopis NATO paluda luba nende tagahoovi kasutada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: